2016-ին 22 հազար ՀՀ քաղաքացի ՌԴ քաղաքացիություն է ստացել: Այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 22-ին, Միջազգային եւ անվտանգության հայկական հարցերի ինստիտուտում կազմակերպված քննարկմանն ասել է փորձագետ Արտակ Մարկոսյանը: Նա նշել է, որ արտագաղթի կանխման եւ ժողովրդագրական խնդիրները լուծելու համար «մեծ ներարկումներ» եւ տնտեսական աշխուժացում է պետք: Այս ամենը չկանխելն, ըստ նրա, երկիրը կարող է անկանխատեսելի զարգացումների առջեւ կանգնացնել:
Նա անդրադարձավ նաեւ տարկետման իրավունքի վերացմանը. «2017-ի ժողովրդագրական տեսանկյունից լուրջ խնդիր ունեինք նաեւ բանակի համալրման համար: Առաջիկա հինգ տարիները շարունակելու են ծանր լինել այս առումով, ուստի տարկետման հանումը ճիշտ էր»:

В 2016 году 22 000 граждан Армении получили российское гражданство. Об этом на обсуждении, организованной в Институте по вопросам международной безопасности и Армении 22 декабря заявил эксперт Артак Маркосян.
Он отметил, что для предотвращения эмиграции и демографических проблем необходимы «большие инъекции» и экономическая активизация. Не решение данных проблем, по его словам, может поставить страну перед угрозой непредсказуемого развития.
Он также затронул вопрос отмены права на отсрочку.
«С демографической точки зрения, в 2017 год у нас была серьезная проблема в вопросе пополнения армии. С этой точки зрения Следующие пять лет продолжат оставаться тяжелыми, и, следовательно, отмена отсрочки было правильным решением»,- пояснил Маркосян.