ԱՄՆ-ի Հետաքննության դաշնային բյուրոն (անգլ.՝ Federal Bureau of Investigation, FBI) խնդրել է Կիպրոսի իշխանություններին տեղեկատվություն տրամադրել լուծարված FBME բանկի մասին, որը, ինչպես կասկածվում է, օգտագործվել է «քաղաքական կապերով հարուստ ռուսների» կողմից: Այս մասին հաղորդում է DW- ն` վկայակոչելով The Guardian թերթը եւ սեփական աղբյուրները:
Հրապարակման համաձայն` FBI-ի հարցումը ուղարկվել էր Ռուսաստանի եւ Թրամփի շրջապատի կապերի հետաքննության գծով հատուկ դատախազ Ռոբերտ Մյուլլերի հետաքննության շրաջանակներում: The Guardian-ի զրուցակիցները պատմել նե, որ FBI-ը ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության հետ համատեղ Կիպրոսի Կենտրոնական բանկից տեղեկություն է խնդրել FBME-ի վերաբերյալ նոյեմբեր ամսին:
Մեկ այլ աղբյուրի համաձայն՝ հետաքննությունը կապված է Թրամփի նախընտրական շտաբի նախկին ղեկավար Փոլ Մանֆորթի հետ: Ավելի վաղ՝ հոկտեմբերին, նրան մեղադրել էին փողերի լվացման մեջ: Իր հերթին FBME-ի պաշտոնական ներկայացուցիչը The Guardian-ին ասել է, որ Մանֆորթը երբեք իրենց բանկի հաճախորդ չէ եղել:
2014 թվականին Կիպրոսի կենտրոնական բանկը ներքին զեկույց էր պատրաստել, որը հայտնվել էր The Guardian-ի տրամադրության տակ: Զեկույցում նշվում էր, որ FBME-ի հաճախորդների շրջանում «քաղաքականապես զգայուն» դիրքեր զբաղեցնող մի քանի ռուս քաղաքացի է եղել: Բացի այդ, բանկի հաճախորդների մոտ կեսը ռուսներ են եղել, այդ թվում նաեւ՝ «Վլադիմիր Պուտինին մոտ կանգնած Վլադիմիր Սմիրնովը», ինչպես նաեւ «Պուտինի քաղաքական կուսակցության անդամ» Ալեքսանդր Շիշկինը:

Федеральное бюро расследований США обратилось к властям Кипра с просьбой предоставить информацию о ликвидированном банке FBME, который, как подозревается, использовали «богатые россияне с политическими связями». Об этом сообщает DW  со ссылкой на  газету The Guardian и  собственные источники.
По информации издания, запрос ФБР по поводу FBME был направлен в связи с расследованием спецпрокурора по России Роберта Мюллера, который занимается предполагаемыми связями Кремля и Дональда Трампа во время президентских выборов в США. Собеседники The Guardian рассказали, что ФБР совместно с министерством финансов США запросило информацию о FBME у Центрального банка Кипра в ноябре.
По словам другого источника, расследование связано с экс-главой предвыборного штаба Трампа Полом Манафортом. Ранее в октябре его обвинили в отмывании денег. В свою очередь, оифицальный представитель FBME заявил The Guardian, что Манафорт никогда не являлся клиентом банка.
В 2014 году Центральный банк Кипра подготовил внутренний отчет, который оказался в распоряжении The Guardian. В нем говорилось, что среди клиентов FBME было несколько российских граждан, которые занимали «политически чувствительные» позиции. Кроме того, около половины всех клиентов банка были россиянами, включая «приближенного к президенту Путину Владимира Смирнова», а также «члена путинской политической партии» Александра Шишкина.
Головной офис банка FBME, ранее известного как Federal Bank of the Middle East, располагался в Танзании, однако 90 процентов операций учреждения проводилось через филиал на Кипре. В 2014 году Минфин США выпустил доклад, в котором банк назывался «важнейшим предприятием по отмыванию денег». FBME обвинялся, помимо прочего, в финансировании терроризма и поддержке международной организованной преступности. После этого Центробанк Кипра отозвал у FBME лицензию, а в 2017 году банк был ликвидирован.