2017 թ. դեկտեմբերի 26-ի նիստում ԿԲ խորհուրդը որոշեց անփոփոխ թողնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը՝ պահպանելով 6 % մակարդակը:
ԿԲ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ 2017 թ. նոյեմբերին արձանագրվել է 2.0% գնաճ՝ նախորդ տարվա նույն ամսվա 1.0%-ի դիմաց, որի պարագայում 12-ամսյա գնաճն ամսվա ընթացքում ավելացել է՝ ամսվա վերջի դրությամբ կազմելով 2.2%: Ակնկալվում է, որ տարեվերջին, ինչպես եւ սպասվում էր, 12-ամսյա գնաճը կգտնվի տատանումների թույլատրելի միջակայքի ստորին սահմանում:
Արտաքին հատվածում փաստացի զարգացումները հիմնականում համահունչ են եղել ԿԲ կանխատեսումներին, այսինքն՝ շարունակվել են համաշխարհային տնտեսության աճի բարելավման եւ միջազգային ապրանքային շուկաների գնաճային միտումները: Այս պարագայում արտաքին հատվածից ԿԲ խորհուրդն շարունակում է ակնկալել արտաքին պահանջարկի ընդլայնմանը զուգահեռ որոշակի գնաճային ազդեցություններ:

На заседании Совета Центрального банка Армении (ЦБ) 26 декабря было принято решение оставить ставку рефинансирования без изменений, сохранив ее на уровне 6%. Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе Центрального банка.
В ноябре 2017 года инфляция составила 2%, в то время как за тот же период прошлого года – 1%. Ожидается, что в конце года, как и ожидалось, 12-месячная инфляция будет на уровне ниже предела допустимого диапазона.
Фактические изменения во внешнем секторе во многом соответствовали прогнозам ЦБ, то есть продолжился рост мировой экономики и тенденции по инфляции на международных товарных рынках. В такой ситуации Совет ЦБ продолжает прогнозировать определенные инфляционные эффекты, параллельные расширению внешнего спроса.