2018 թվականին Հայաստանի Գյուղատնտեսության զարգացման հիմնադրամը 1.8 մլն դոլար դրամաշնորհ կհատկացնի խաղողի այգիների կադաստր վարելու համար: Այս մասին դեկտեմբերի 27-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Գեղամ Գեւորգյանը: Նա նշեց, որ այս ուղղությամբ աշխատանքն արդեն սկսվել է:
Ավելի վաղ գյուղատնտեսության փոխնախարար Ռոբերտ Մակարյանը հայտարարել էր, որ 2018 թվականից սկսվում է խաղողի այգիների կադաստր վարելու համար քարտեզագրական նյութեր հավաքելու աշխատանքները: Այս աշխատանքները կիրականացվեն 2016 թվականին հիմնադրված խաղողագործության եւ գինեգործության հիմնադրամի աջակցությամբ:

Фонд развития сельского хозяйства Армении привлечет в 2018 году грант в 1,8 млн. долларов для ведения кадастра виноградных насаждений. Об этом на встрече с журналистами 27 декабря сообщил исполнительный директор Фонда Гегам Геворкян. Он отметил, что работы в данном направлении уже начались.
Ранее заместитель министра сельского хозяйства Роберт Макарян заявлял, что с 2018 года начнутся работы по сбору картографического материала для ведения кадастра виноградных насаждений. Данные работы будут реализованы при поддержке основанного в 2016 году Фонда по содействию виноградарству и виноделию.