Փորձագետները Intel- ի պրոցեսորներում խոցելիություն են հայտնաբերել, որը թույլ է տալիս հանցագործների մուտք ունենալ հիշողության մեջ պահվող ֆայլերին եւ տվյալներին, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
The Register-ը նշում է, որ թերությունն առկա է Intel- ի, AMD- ի եւ ARM- ի գրեթե բոլոր պրոցեսորներում Windows, Linux եւ MacOS-ի հիմքով աշխատող համակարգիչներչում, ինչպես նաեւ սմարթֆոններում եւ այլ սարքերում:
Անհատական համակարգիչներից բացի, վտանգված են նաեւ ամպային ծառայությունները:
Միայն օպերացիոն համակարգերի մշակողները կարող են շտկել թերությունը: Ընդ որում օպերացիոն համակարգի արտակարգ թարմացումը կարող է սարքերի արտադրողականությունը մինչեւ 30 տոկոսով նվազեցնել:

Эксперты выявили в процессорах Intel уязвимость, которая позволяет злоумышленникам получить доступ к файлам и данным, хранящимся в памяти ядра, сообщает РИА Новости.
Издание The Register отмечает, что дефект затрагивает почти все процессоры Intel, AMD и ARM в большинстве компьютеров на базе Windows, Linux и macOS, а также смартфоны и другие устройства. Из-за его наличия обычные пользовательские программы могут «увидеть» структуру защищенной части памяти ядра и способны выявить место хранения конфиденциальной информации.
Помимо персональных компьютеров, под угрозой оказались и облачные сервисы.
Исправить недочет могут только разработчики операционных систем. При этом экстренное обновление версии ОС может снизить производительность устройств до 30%.