Արաբական Միացյալ Էմիրությունները (ԱՄԷ) բողոք կներկայացնեն Քաթարի դեմ Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպությանը (ICAO), հաղորդում է Reuters-ը: ԱՄԷ-ն մեղադրում է Քաթարին քաղաքացիական ինքնաթիռների հետապնդման համար:
ԱՄԷ-ն մեղադրում է Քաթարին օդային տարածքի օգտագործումը կարգավորող Չիկագոյի կոնվենցիայի խախտման համար: Այս մասին հայտարարել է ԱՄԷ-ի քաղաքացիական ավիացիայի վարչության գլխավոր տնօրեն Սայիֆ Մոհամեդ ալ Սուվայդին: Նրա խոսքով՝ Քաթարի կործանիչներն իրենց ինքնաթիռներին բավականին մոտ են թռչել, նրանց տեսել են օդանավի անձնակազմն ու ուղեւորները, ինչը վտանգել է նրանց անվտանգությունը:
Նախօրեին ԱՄԷ-ն հայտարարել էր, որ Քաթարի կործանիչները հետապնդել են ԱՄԷ-ի՝ Բահրեյն թռչող երկու քաղաքացիական ինքնաթիռներին: Քաթարը հայտարարել էր, որ պնդումները «բացարձակապես չեն համապատասխանում իրականությանը»:

ОАЭ подадут жалобу против Катара в Международную организацию гражданской авиации (ИКАО), передает Reuters. ОАЭ обвиняет Катар в перехвате гражданских самолет.
ОАЭ обвиняют Катар в нарушении Чикагской конвенции, которая регулирует использование воздушного пространства, сообщил генеральный директор управления гражданской авиации ОАЭ Саиф Мохаммед аль-Сувайди. По его словам, истребитиле Катара пролетели достаточно близко к лайнерам, их видели экипаж и пассажиры, что представляло угрозу их безопасности.
Накануне, ОАЭ заявили, что истребилтели Катара перехватили два гражданских самолета ОАЭ, которые направлялись в в Бахрейн. Катар заявил, что претензии «совершенно не соответствуют действительности».
Напомним, что летом прошлого года ОАЭ, Саудовская Аравия, Бахрейн и Египет разорвали дипломатические и торговые отношения с Катаром, обвинив его в поддержке терроризма. Доха все обвинения отрицает.