Հակամարտության մեջ գտնվող երկրներում անգրաճանաչությունը երեք անգամ ավելին է, քան ամբողջ աշխարհում։ ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի (ՅՈՒՆԻՍԵՖ) տվյալներով՝ այնտեղ գրել եւ կարդալ չեն կարողանում 59 միլիոն երեխա։ Դա նշանակում է, որ այս երկրների երիտասարդ սերնդին, հազիվ թե, պայծառ ապագա է սպասվում։
15-24 տարեկան անգրաճանաչ երիտասարդները մեծամասնություն են կազմում Նիգերում, Չադում, Հարավային Սուդանում եւ Կենտրոնական Աֆրիկյան Հանրապետությունում՝ նրանց մասնաբաժինը կազմում է համապատասխանաբար 76, 69, 68 եւ 64 տոկոս։
ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի կողմից իրականացված ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ ճգնաժամային իրավիճակներում աղջիկներին ավելի դժվար է կրթություն ստանալ, քան տղաներին։ Անգրաճանաչ կանայք եւ աղջիկները կազմում են 33 տոկոս, իսկ տղաները՝ 24 տոկոս։
Չնայած լուրջ խնդիրներին՝ արտակարգ իրավիճակների պայմաններում կրթական ծրագրերին հատկացվում են տրամադրված հումանիտար օգնության միջոցների միայն 3,6 տոկոսը։

Среди детей, живущих в странах, где идет конфликт, неграмотность в три раза выше, чем в целом в мире. По данным Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ), там не умеют читать и писать 59 миллионов детей. Это значит, что юное поколение этих стран вряд ли ждет светлое будущее.
Больше всего неграмотных молодых людей в возрасте 15-24 лет – в Нигере, Чаде, Южном Судане и Центральноафриканской Республике: их доля составляет, соответственно, 76, 69, 68 и 64 процента.
Проведенное ЮНИСЕФ исследование показало, что в кризисной ситуации девочкам труднее получить образование, чем мальчикам. Доля тех девочек и женщин, которые не умеют читать и писать, в среднем составляет 33 процента, а показатель мужской неграмотности – 24 процента.
Несмотря на серьезность проблемы, на образовательные программы в условиях чрезвычайных ситуаций идет лишь 3,6 процента средств, выделяемых на гуманитарную помощь.