Սերբիան պետք է համաձայնության հասնի հարեւան Կոսովոյի հետ բաժանման վերաբերյալ՝ վերջ տալով վեճին, որը խանգարում է Բելգրադի անդամակցությանը Եվրամիությանը: Այս մասին հայտարարել է Սերբիայի պաշտպանության նախարար Ալեքսանդր Վուլինը, փոխանցում է Reuters-ը:
Ելույթ ունենալով կլոր սեղանի ժամանակ՝ Վուլինը, սակայն, չի նշել, թե երկրի որ հատվածը, իր կարծիքով, պետք է բաժանվի, սակայն, ըստ անցյալում արված համանման հայտարարությունների, խոսքը հյուսիսային Կոսովոյի մասին է:
Կոսովոյի հյուսիսային մասում, որը երկրի մնացած հաստվածից բաժանված է Իբար գետով, 50 հազար էթնիկ սերբ է բնակվում, որոնք դեմ են Պրիշտինային եւ շարունակում են Բելգրադն իրենց ղեկավարություն համարել: «Կոսովոյում պետք է սերբերի եւ ալբանացիների միջեւ մշտական եւ ամուր բաժանում հաստատվի», - ասել է Վուլինը:

Сербия должна достичь соглашения о разделении с соседним Косово, чтобы положить конец спору, препятствующему присоединению Белграда к Европейскому союзу, заявил  министр обороны Сербии Александр Вулин, передает Reuters
Выступая на круглом столе по Косово,  Вулин не уточнил, какая часть страны, по его мнению, должна быть разделена, но аналогичные призывы, сделанные в прошлом, указывают на северное Косово.
В северной части Косово, отделенной от остальной части страны рекой Ибар, проживает 50 000 этнических сербов, которые выступают против Приштины и по-прежнему признают Белград в качестве своего руководства.
«Постоянное и твердое разграничение между сербами и албанцами должно быть установлено в Косово», - сказал Вулин.