Կառավարության այսօրվա՝ մարտի 29-ի նիստում, ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն անդրադարձել է մարզպետարանների 2018 թվականի գործունեության ծրագրին:
«Մարզերի 2017 թվականի հաշվետվությունների ուսումնասիրման եւ մարզային խորհրդակցությունների ընթացքում պետք է ընդգծել, որ բոլոր մարզերում 2016-ի ցուցանիշների համեմատությամբ 2017-ին գրանցվել է ցուցանիշների զգալի դրական աճ, այդ թվում ֆինանսական, գյուղատնտեսական, սոցիալական, ինչպես նաեւ շինարարության, աղբահանության եւ այլ ոլորտներում:
Տարածքային կառավարման եւ զարգացման նախարարության կողմից մշակվել են 2018 թվականի մարզպետարանների գործունեության պլանային իրատեսական ցուցանիշներ, որոնք, սակայն, ոչ ամբողջությամբ են իրացվել համապատասխան տարեկան ծրագրերում»,-ընդգծեց վարչապետը:
Կարեն Կարապետյանը Տարածքային կառավարման ու զարգացման, Ֆինանսների նախարարներին ու մարզպետներին հանձնարարեց մեկամսյա ժամկետում ձեռնարկել միջոցներ մարզպետարանների տարեկան գործունեության ծրագրերը վերանայելու ուղղությամբ, հատկապես, անդրադառնալով մեկ շնչին ընկնող համայնքների սեփական եկամուտների աճի ցուցանիշներին, համայնքային բյուջետային միջոցների հավաքագրման, ծախսային, համայնքերում աղբահանության ու սանիտարական մաքրման աշխատանքները ծախսափակ եղանակով կատարելու  համար անհրաժեշտ ցուցանիշներին:
Նա հանձնարարեց իրականացված աշխատանքների մասին ներկայացնել հաշվետվություն կառավարության աշխատակազմ:
ՀՀ վարչապետը Տարածքային կառավարման ու զարգացման, Ֆինանսների նախարարին եւ բոլոր մարզպետներին հանձնարարեց մարզպետարանների աշխատակազմի ու ենթակայությամբ գործող այն ոլորտներում, մարմիններում, որտեղ արձանագրվել են բացթողումներ, օրենքով սահմանված կարգով անդրադառնալ նաև կադրային փոփոխությունների հարցերին:

Отчеты областных администраций за 2017 год, а также проведенные в регионах совещания показали, в сравнении с 2016 годом зафиксирован значительный рост показателей, в том числе финансовых, сельскохозяйственных, социальных, также в области строительства и уборки мусора. Об этом на заседании Правительства 29 марта заявил премьер-министр Армении Карен Карапетян.
Он отметил, что плановые показатели деятельности областных администраций, разработанные Министерством территориального управления и развития на 2017 год, не полностью реализованы в годовых программах.
С учетом вышеуказанного, премьер-министр поручил министрам территориального управления и развития Давиду Локяну, финансов Вардану Арамяну и руководителям областных администраций в месячный срок принять меры по пересмотру годовых программ деятельности областных администраций, особенно касательно показателей роста внутренних доходов регионов на душу населения, сбору областных бюджетных средств, расходов, в том числе на уборку мусора.
Также министру территориального управления и развития и руководителям областных администраций поручено заняться сменой кадров в тех отраслях, ведомствах, подведомственных учреждениях, где зафиксированы недочеты.