Պատերազմի հետեւանքով Սիրիայի տնտեսությունը վերականգնելու համար կպահանջվի 10-15 տարի եւ ոչ պակաս 400 մլրդ դոլարի ներդրումներ: Այս մասին ռուսական պատվիրակության հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ենթակառուցվածքների վերականգնումը կարեւոր թեմա է, դա կարժենա 400 մլրդ դոլարից ոչ պակաս, դրա համար կպահանջվի 10-15 տարի»,- ասել է Ասադը Սիրիայի խորհրդարանի հետ կապերի Պետդումայի խմբի ղեկավար Դմիտրի Սաբլինի հետ հանդիպման ժամանակ:
Դրանից զատ, Ասադը բարձր է գնահատել ԽՍՀՄ-ում արտադրված զենքի որակը, որի օգնությամբ Սիրիայի բանակը փորձել է հակադարձել ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի եւ Ֆրանսիայի հրթիռային հարվածը: «Երեկ մենք տեսանք ամերիկյան ագրեսիան: Եվ մենք կարողացանք հակադարձել 70-ական թվականների արտադրության խորհրդային հրթիռներով: 90-ական թվականների ամերիկյան ֆիլմերում ցուցադրում են, որ ռուսական զենքը «հետ է մնում»: Իսկ այսօր մենք տեսնում ենք, թե ով է իսկապես հետ մնում»,- Սաբլինը մեջբերել է Ասադի բառերը:

Чтобы восстановить экономику Сирии, разрушенную войной, потребуется 10-15 лет и инвестиции в размере не менее $400 млрд. Об этом на встрече с российской делегацией заявил президент Сирии Башар Асад, передает ТАСС.
«Важная тема — восстановление инфраструктуры, это будет стоить не меньше чем $400 млрд, на это понадобится 10-15 лет», — цитирует ТАСС пересказ слов президента Сирии встрече руководителем группы Госдумы по связям с парламентом Сирии Дмитрием Саблиным.
Кроме того, Асад высоко оценил качество оружия, произведенного в СССР, с помощью которого сирийская армия пыталась отразить ракетный удар США, Великобритании и Франции. «Вчера мы увидели американскую агрессию. И мы смогли ее отразить советскими ракетами выпуска 70-х годов. С 90-х годов в американских фильмах показывают, что российское оружие «отсталое». А сегодня мы видим, кто действительно отстает», — процитировал Саблин слова Асада.