Եվրամիությունը «հասկանում է» Սիրիայի վրա Միացյալ Նահանգների, Մեծ Բրիտանիայի եւ Ֆրանսիայի հրթիռային հարվածի անհրաժեշտությունը, սակայն կոչ է անում վերսկսել խաղաղ բանակցությունները: Այս մասին հայտարարել է Եվրամիության դիվանագիտության ղեկավար Ֆեդերիկա Մոգերինին, հաղորդում է Euronews-ը:
Նրա խոսքով՝ ԵՄ երկրները «լիակատար միասնականություն» ցույց տվեցին եւ կոչ արեցին հաջորդ շաբաթ Բրյուսելում գագաթաժողով անցկացնել խաղաղ բանակցությունների խրախուսման համար:
Նա նշել է, որ «Սիրիայում ճգնաժամի խորացումից եւ տարածաշրջանային կամ գլոբալ առճակատումից խուսափելու միակ միջոցը կողմերի վրա ճնշում գործադրելն է, մասնավորապես Սիրիայի վարչակարգի վրա»:
Մոգերինին կոչ է արել Ռուսաստանին նպաստել բանակցություններին Սիրիայի իշխանությունների մասնակցությանը:

The European Union "understood" the need for US, French and British airstrikes in Syria but that the bloc called for renewed peace talks, during a news conference on Monday, Euronews reported quoting European Union foreign policy chief Federica Mogherini.
According to her, member states had shown “full unity” and called for a summit in Brussels scheduled for next week to encourage peace talks.
“There was an unequivocal and strong wish from all member states to use the Brussels conference next week as the opportunity to re-launch together with the United Nations the political process to solve the Syria crisis,” Mogherini said to the gathered press in Brussels.
“The only way to avoid that the Syria crisis further spirals into a wider regional or global confrontation is to put all the pressure on the parties and namely on the Syrian regime to come to Geneva with meaningful intentions for negotiations," she added.