ԱՄՆ–ն, իր տնտեսական շահերը մյուս երկրների շահերից բարձր դասելով, պետք է սպասի Եվրոպայի համապատասխան պատասխանին։ Այս մասին հայտարարել է Գերմանիայի էկոնոմիկայի նախարար Պիտեր Ալթմայերը, փոխանցում է Reuters–ը։
ARD հեռուստաալիքի հետ հարցազրույցում Ալթմայերը բացատրել է «Հյուսիսային հոսք 2»–ի շինարարությունը արգելափակելու Միացյալ Նահանգների ձգտումը, որը այդպիսով փորձում է սեփական հեղուկ գազի արտահանման շուկաներ ապահովել։
Նա հավելել է, որ Եվրոպան վճռականորեն կարձագանքի իր տնտեսական շահերը գործընկերների շահերից բարձր դասելու ԱՄՆ փորձերին. «ԱՄՆ–ն մեր բարեկամն ու գործընկերն է, եւ մենք ցանկանում ենք պաշտպանել մեր ընդհանուր արժեքները։ Բայց եթե «Ամերիկան առաջին հերթին», եւ ԱՄՆ–ն եթե իր տնտեսական շահերը ավելի բարձր է դասում, ապա նրանք պետք է հասկանան, որ Եվրոպան կպայքարի իր շահերի համար»։

США должны ожидать соответствующего ответа Европы, ставя свои экономические интересы выше интересов других стран. Об этом заявил министр экономики Германии Питер Альтмайер, передает Reuters
В интервью телеканалу ARD Альтмайер объяснил стремление Соединенных Штатов заблокировать строительство  «Северного потока-2» с необходимостью обеспечения рынков для экспорта собственного жидкого природного газа (СПГ). «У них есть большая инфраструктура  СПГ, но этот СПГ будет значительно дороже, чем газ «Северного потока-2»», - отметил он.
Он добавил, что Европа решительно отреагирует на попытки США поставить свои экономические интересы выше интересов партнерови. «США - наши друзья и партнеры, и мы хотим защитить наши общие ценности. Но если «Америка первая», и США ставят свои экономические интересы выше других, тогда они должны понимать, что Европа будет бороться за свои интересы».