Վիետնամը Չինաստանից պահանջում է անհապաղ հանել բոլոր ռազմական սարքավորումները, որոնք տեղակայել էր Արեւելյան ծովի (Հարավ-Չինական ծովի վիետնամական անվանումը) Պարասելյան կղզիներում, եւ դադարեցնել այդ տարածքների նկատմամբ ցանկացած միակողմանի գործողություն: Այս մասին նշված է ուրբաթ տարածված Վիետնամի ԱԳՆ տեղեկատվության եւ մամուլի դեպարտամենտի տնօրեն Լե Տխի Տխու Հանգի հայտարարության մեջ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Դիվանագետի ելույթը CNN-ի ռեպորտաժի արձագանքն է, որն այս շաբաթ, վկայակոչելով արբանյակային լուսանկարները, հայտնել էր, որ Պարասելյան կղզիների կազմի մեջ մտնող վիճելի Վուդի կղզում Չինաստանի ՀՕՊ համալիրներ են հայտնվել:
«Չինաստանի կողմից Հոանգշա (Պարասելյան կղզիների վիետնամական անվանումը) կղզիներում ՀՕՊ միջոցների տեղակայումը այդ տարածքների նկատմամբ Վիետնամի ինքնիշխանության լուրջ խախտում է: Չինաստանի նման քայլերը սպառնալիքի տակ են դնում Արեւելյան ծովում խաղաղության, կայունության եւ համագործակցության պահպանումը, նպաստում են լարվածության մեծացմանը եւ սպառնալիք ստեղծում Արեւելյան ծովի շրջանում նավագնացության ու ավիացիայի ազատության համար»,- նշել է նա:
Լե Հանգի խոսքով՝ Վիետնամը Չինաստանից պահանջում է Հոանգշա արշիպելագից անհապաղ հեռացնել ՀՕՊ համալիրները եւ հետագայում քայլեր չձեռնարկել, որոնք սպառնում են այդ տարածքի նկատմամբ Վիետնամի ինքնիշխանությանը: Դիվանագետը հիշեցրել է, որ Հանոյի դիրքորոշումը Հոանգշայի կղզիների եւ կից գտնվող Չիոնգշա (Սպրատլի) արշիպելագի պատկանելության հարցում բազմիցս հրապարակվել է. Հանոյը «բավարար պատմական ապացույցներ եւ իրավաբանական հիմնավորումներ ունի, որոնք հաստատում են կղզիների նկատմամբ իր անվիճարկելի ինքնիշխանությունը»:
Պարասելյան կղզիներին եւ Սպրատլի արշիպելագին հավակնում են մի քանի երկրներ: Վեճի հիմնական կողմերն են Վիետնամը եւ Չինաստանը, կղզիների նկատմամբ իրենց մասնակի կամ ամբողջական պահանջների մասին են հայտարարում նաեւ Բրունեյը, Թայվանը, Մալայզիան եւ Ֆիլիպինները:

Вьетнам требует от Китая немедленно вывести все военное оборудование, размещенное им на Парасельских островах в Восточном море (вьетнамское название Южно-Китайского моря), и прекратить любые односторонние действия в отношении этих территорий. Об этом говорится в распространенном в пятницу заявлении директора департамента информации и печати МИД Социалистической Республики Вьетнам (СРВ) Ле Тхи Тху Ханг, передает ТАСС. http://tass.ru
Выступление дипломата стало реакцией на репортаж телекомпании CNN, которая ранее на этой неделе сообщила со ссылкой на анализ спутниковых фотографий, что комплексы ПВО Китая появились на спорном острове Вуди, входящем в состав Парасельских островов.
«Размещение Китаем средств ПВО на островах Хоангша (вьетнамское название Парасельских островов) является серьезным нарушением суверенитета Вьетнама над этими территориями. Такие шаги Китая ставят под угрозу поддержание мира, стабильности и сотрудничества в Восточном море, способствуют усилению напряженности и создают угрозу свободе судоходства и авиации в районе Восточного моря», - указала представитель внешнеполитического ведомства СРВ.
По ее словам, Вьетнам требует от Китая немедленно убрать комплексы ПВО с архипелага Хоангша и в дальнейшем не предпринимать шаги, которые ставят под угрозу суверенитет Вьетнама над этой территорией. Дипломат напомнила, что позиция Ханоя по вопросу принадлежности островов Хоангша и расположенного по соседству с ним архипелага Чыонгша (Спратли) уже неоднократно была озвучена: Ханой «имеет достаточно исторических доказательств и юридических оснований, подтверждающих его неоспоримый суверенитет над островами».
На Парасельские острова и архипелаг Спратли претендуют несколько стран региона. При том, что основными фигурантами спора за эти территории выступают СРВ и КНР, о своих частичных или полных претензиях на острова также заявляют Бруней, Тайвань, Малайзия и Филиппины.