ԱՄՆ ՀԴԲ աշխատակիցները ուրբաթ Նյու Մեքսիկո նահանգում 5 մարդու են կալանավորել, որոնց կասկածում են երեխաներին մարդկանց վրա, այդ թվում՝ դպրոցներում կրակելուն նախապատրաստելու մեջ: Այս մասին հայտնում է Fox News հեռուստաալիքը:
Խոսքը Հաիթիից ապօրինի ներգաղթյալ Ջեննի Լեւեյլի, նրա ամուսնու՝ Սիրաջ Վահաջի, վերջինի երկու քույրերի՝ Հուջրահ եւ Սաբհան Վահաջների, ինչպես նաեւ ոմն Լուկաս Մորտենի մասին է: Նրանք իշխանությունների տեսադաշտում են հայտնվել օգոստոսի սկզբին, երբ Նյու Մեքսիկոյի հյուսիսում Թաոս քաղաքի մերձակայքում գտնվող հողամասում հայտնաբերվել են 11 ուժասպառված եւ ցնցոտիներ հագած երեխաներ: Իրավապահ մարմինների տվյալներով՝ նրանք կասկածյալների երեխաներն են:
Հեռուստաալիքը նշում է, որ ըստ դատախազության՝ Սիրաջ Վահաջը, ենթադրաբար, երեխաներին սովորեցրել է զենք գործածել եւ նրանց պատրաստել դպրոցներում կրակելուն, ուսուցիչների եւ իրավապահ մարմինների աշխատակիցնբերի վրա հարձակումներին:

Five people were arrested on Friday in New Mexico by the FBI for training children to carry out school shootings, BBC reported.
According to source, the illegal immigrant from Haiti, Jany Leveille, her husband Siraj Wahhaj, his two sisters Hujhrah Wahhaj and Subhannah Wahhaj, as well as some Lucas Morten have already been detained. The accused had been under FBI drone surveillance at their remote compound north of Taos since May.
According to prosecution, all five adults were dangerous and claimed they had trained the children to use weapons and prepare to carry out school shootings.