ԱՄՆ Հետաքննությունների դաշնային բյուրոն եւ Արդարադատության նախարարությունը 2014-2016 թվականների ընթացքում փորձել են ռուս միլիարդատեր Օլեգ Դերիպասկային իրենց տեղեկատուն դարձնել, սակայն անհաջող, գրում է The New York Times-ը։ Պարբերականը որպես իր տեղեկության աղբյուրներ է նշում գործող եւ նախկին պաշտոնյաների, ինչպես նաեւ մարդկանց Դերիպասկայի շրջապատից։
Պարբերականի զրուցակիցը պատմել է, որ ամերիկյան հատուկ ծառայությունները «ազդանշան են տվել» Դերիպասկային ԱՄՆ մուտքի վիզայի համար օժանդակություն ստանալու հնարավորության մասին, ինչպես նաեւ ամերիկյան արդարադատության հետ խնդիրների լուծում են առաջարկել․ «Փոխարենը նրանք հույս ունեին տեղեկություն ստանալ ռուսական կազմակերպված հանցավորության, իսկ հետագայում նաեւ նախագահ Դոնալդ Թրամփի 2016 թվականի քարոզարշավին ռուսական հնարավոր օգնության մասին»,-գրում է թերթը։
Պարբերականը հիշեցնում է ՀԴԲ-ի գործակալների «առանց հրավերի» այցը Նյու Յորքում Դերիպասկայի տուն, որտեղ նրանք պահանջել են պատմել, թե իր բիզնես գործընկեր Փոլ Մանաֆորթը, որը Թրամփի նախընտրական շտաբի ղեկավարն էր, կապող օղակն է եղել արդյոք Թրամփի թիմի եւ Կրեմլի միջեւ։
«Օլիգարխներին համագործակցության դաշտ բերելու համակարգային ջանքերը կարծես թե ոչ մի արդյունք չեն տվել։ Դերիպասկան ամերիկյան քննիչներին ասել է, որ համաձայն չէ ռուսական կազմակերպված հանցավորության եւ Թրամփի քարոզարշավի ժամանակ ՌԴ-ի հետ դավադրության նրանց տեսությունների հետ»,-թերթին հայտնել է աղբյուրներից մեկը։ Նա հավելել է նաեւ, որ Դերիպասկան Կրեմլին տեղեկացրել է իրեն հավաքագրելու ամերիկյան ջանքերի մասին։

Федеральное бюро расследований (ФБР) и Министерство юстиции США в течение 2014-2016 годов безуспешно пытались превратить российского миллиардера Олега Дерипаску в своего информатора, пишет РБК со ссылкой на The New York Times. Среди источников информации издание называет действующих и бывших чиновников, а также людей из окружения Дерипаски.
Собеседники издания рассказали, что американские спецслужбы «давали сигналы» Дерипаске о возможном содействии в получении визы США, а также предлагали помощь в решении его проблем с американской юстицией. «В обмен на это они надеялись получить информацию о российской организованной преступности, а позднее о возможной помощи России кампании президента Дональда Трампа в 2016 году», — пишет газета.
Издание упоминает о визите агентов ФБР «без приглашения» в дом в Нью-Йорке, в котором находился Дерипаска, и требовали от него рассказать, являлся ли его бизнес-партнер Пол Манафорт, ставший главой предвыборного штаба Трампа, связным между командой Трампа и Кремлем.
Попытка завербовать Дерипаску была частью более широких тайных усилий по оценке возможности склонения к сотрудничеству «полудюжины самых богатых людей России». Сохранение богатства каждого из них зависит от расположения президента Владимира Путина, пишет NYT.
В этой компании участвовали бывший агент британской разведки Кристофер Стил (автор скандального досье на Трампа, которое ФБР позже признало фальшивкой, однако на основании которого было получено разрешение на слежку за членами штаба Трампа) и Брюс Ор, сотрудник министерства юстиции США.
«Систематические усилия по склонению олигархов к сотрудничеству, о которых ранее не сообщалось, похоже, не принесли никаких результатов. Дерипаска сказал американским следователям, что не согласен с их теориями о российской организованной преступности и сговоре Кремля с компанией Трампа», — приводит газета слова одного из источников. Он добавил, что Дерипаска даже уведомил Кремль об американских усилиях по его вербовке.