Եթե այս կամ այն ժողովուրդը հստակ եւ կոշտ դրել է ինքնորոշման խնդիրը, վաղ թե ուշ այդ հարցը կլուծվի հօգուտ նրա: NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնելքաղաքագետ Երվանդ բոզոյանը` մեկնաբանելով Սուդանի նախագահ Օմար ալ-Բաշիրի հայտարարությունը, թե ինքը ճանաչում է հանրաքվեի արդյունքները:
« Տվյալ փաստը լուրջ ազդեցություն կունենա Մերձավոր Արեւելքի երկրներում նմանատիպ գործընթացների վրա»,- նկատել է Բոզոյանը:
Հարցին, թե որքանով է իր տվյալ հայտարարությունը վերաբերում ղարաբաղյան հակամարտությանը եւ կարելի է Սուդանի դեպքը նախադեպ համարել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքի իրավման համար, Բոզոյանն ասել է, թե նախադեպն արդեն կա, եւ այդ նախադեպը Կոսովոն է: «կոսովոն նախադեպն էր, իսկ Սուդանը շղթայի շարունակություն: Տվյալ փաստը որոշակի գործընթացի սկիզբն է, որի ավարտը կառնչվի նաեւ Լեռնային Ղարաբաղին»,- նկատել է փորձագետը:
Նշենք, որ Սուդանի նախագահը պաշտոնապես ճանաչել է հանրաքվեի արդյունքները: Հարավային Սուդանի անջատման հարցով հանրաքվեն կայացել է հունվարի 9-ից հունվարի 15-ը: Դրան մասնակցել են 3,76 միլիոն գրանցված ընտրողների 80 տոկոսը: Մասնակցած ընտրողների մոտ 99 տոկոսը կողմ է արտահայտվել անկախությանը:

If a nation clearly set a task to self-determination, sooner or later the issue will be solved in its favor, Armenian political scientist Yervand Bozoyan told Armenian News-NEWS.am, commenting on Sudanese President Omar al-Bashir’s statement that he accepts the results of January’s referendum on the independence of the south.
“This fact will have a serious impact on similar processes in Middle East countries,” Bozoyan said.
Commenting on the question whether it refers to Nagorno-Karabakh and may serve as precedent for Karabakhi people, Bozoyan stressed Kosovo was also a precedent. “Kosovo served as a precedent and Sudan is the subsequent link of this chain. This fact is the beginning of a certain process, which will eventually involve Karabakh as well,” the expert said.
As Armenian News-NEWS.am reported earlier, South Sudan become the world’s newest state on Monday after final results of its historic independence referendum showed that 98.83 percent had voted for secession.
The outcome of the January 9-15 referendum emerged soon after Sudanese President Omar al-Bashir that Khartoum he accepted the results of January’s referendum on the independence of the south