Նյու Յորքում սեպտեմբերի 27-ին տեղի ունեցավ Հայաստանի եւ Ղազախստանի արտգործնախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանի եւ Կայրաթ Աբդրախմանովի հանդիպումը:
Հայաստանի ԱԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ ԱԳ նախարարները քննարկեցին երկկողմ եւ բազմակողմ ձեւաչափերով փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր, նախանշեցին երկկողմ փոխշահավետ համագործակցության առավել խորացմանն ուղղված համատեղ քայլերը:
Ներկայացնելով ժողովրդի լայն մանդատի վրա ձեւավորված կառավարության զարգացման օրակարգը եւ դրա գերակա ուղղություններ հանդիսացող նորարարական եւ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստանի ձեռքբերումներն ու փորձը՝ Հայաստանի ԱԳ նախարարը կարեւորեց տվյալ բնագավառներում երկկողմ համագործակցությանն ուղղված ծրագրերի նախաձեռնումը:
Հայաստանի եւ Ղազախստանի ԱԳՆ ղեկավարները մտքեր փոխանակեցին տարածաշրջանային եւ միջազգային հրատապ մի շարք խնդիրների շուրջ: Անդրադառնալով ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի առնչությամբ հայկական կողմի դիրքորոշումներին ու առաջնահերթություններին՝ Հայաստանի ԱԳ նախարարն ընդգծեց խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտի ձեւավորման անհրաժեշտությունը բանակցային գործընթացի առաջմղման համար։

Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan met with his Kazakh counterpart Kairat Abdrakhmanov on the margins of the UN General Assembly in New York.
The ministers discussed issues related to bilateral relations and interaction in multilateral formats.
Presenting the development agenda of the Armenian government and the achievements, the experience in the field of innovations and high technologies, which are its main directions, Mnatsakanyan noted the importance of initiating programs aimed at bilateral cooperation in these areas.
The interlocutors also exchanged views on a number of key regional and international matters. Speaking about the settlement of the Karabakh conflict, Mnatsakanyan briefed the Kazakh counterpart on the position and priorities of the Armenian side on this part, stressing the importance of creating an atmosphere of peace to advance the negotiation process.