Նյու Յորքում սեպտեմբերի 27-ին տեղի ունեցավ Հայաստանի եւ Ղազախստանի արտգործնախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանի եւ Կայրաթ Աբդրախմանովի հանդիպումը:
Հայաստանի ԱԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ ԱԳ նախարարները քննարկեցին երկկողմ եւ բազմակողմ ձեւաչափերով փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր, նախանշեցին երկկողմ փոխշահավետ համագործակցության առավել խորացմանն ուղղված համատեղ քայլերը:
Ներկայացնելով ժողովրդի լայն մանդատի վրա ձեւավորված կառավարության զարգացման օրակարգը եւ դրա գերակա ուղղություններ հանդիսացող նորարարական եւ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստանի ձեռքբերումներն ու փորձը՝ Հայաստանի ԱԳ նախարարը կարեւորեց տվյալ բնագավառներում երկկողմ համագործակցությանն ուղղված ծրագրերի նախաձեռնումը:
Հայաստանի եւ Ղազախստանի ԱԳՆ ղեկավարները մտքեր փոխանակեցին տարածաշրջանային եւ միջազգային հրատապ մի շարք խնդիրների շուրջ: Անդրադառնալով ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի առնչությամբ հայկական կողմի դիրքորոշումներին ու առաջնահերթություններին՝ Հայաստանի ԱԳ նախարարն ընդգծեց խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտի ձեւավորման անհրաժեշտությունը բանակցային գործընթացի առաջմղման համար։

Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян в Нью-Йорке встретился со своим казахстанским коллегой Кайратом Абдрахмановым.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Министерства иностранных дел республики, министры обсудили вопросы, касающиеся взаимодействия в двустороннем и многостороннем форматах, а также наметили совместные шаги по еще большему углублению двустороннего взаимовыгодного сотрудничества.
Представляя повестку развития Правительства Армении и достижения, опыт республики в области инноваций и высоких технологий, которые являются основными ее направлениями, Мнацаканян отметил важность инициирования программ, направленных на двустороннее сотрудничество в этих областях.
Собеседники обменялись также мнениями вокруг ряда актуальных региональных и международных вопросов. Говоря об урегулировании карабахского вопроса, Мнацаканян представил казахстанскому коллеге позицию и приоритеты армянской стороны по данной части, подчеркнув при этом важность формирования атмосферы мира для продвижения переговорного процесса.