Հայաստանում եւ հետխորհրդային մյուս պետություններում Եգիպտոսի իրադարձությունների կրկնությունը քիչ հավանական է: Նման եզրակացության են հանգել ամերիկյան Stratfor հետազոտական կենտրոնի փորձագետները:
Վաշինգտոնում գործող այս կառույցի հրապարակած զեկույցում ասված է. «Հայաստանում լայնամաշտաբ բողոքի ակցիաների եւ անկարգությունների նախադրյալներ չկան, թեեւ Հայ ազգային կոնգրեսը, որ ղեկավարում է նախկին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը, ոգեւորված Եգիպտոսում տեղի ունեցող իրադարձություններից` փետրվարի 18-ին մեծ հանրահավաք է հրավիրել»:
Stratfor-ի աղբյուրները վկայում են, որ 10 հազար մասնակիցների պարագայում ընդդիմությունը մեծ ոգեւորություն կապրի: Բայց անգամ մի քանի հազար ցուցարարների մասնակցությունը այդ հանրահավաքին ընդդիմության կողմից կընկալվի որպես լուրջ հաջողություն` մղելով նրան հետագա գործողությունների, նշում են ամերիկացի փորձագետները` պնդելով նաեւ, թե վերջին շրջանում հայաստանյան ընդդիմության ակցիաներին մի քանի հարյուր մարդ էր մասնակցում:
«Հստակ չէ նաեւ` արդյոք ընդդիմությունը հնարավորություն կտրվի՞ հանրահավաք անցկացնել Ազատության հրապարակում: Երբ Տեր-Պետրոսյանի կողմնակիցները բացահայտեցին բողոքի ակցիաների հետ կապված իրենց ծրագրերը, Երեւանի քաղաքապետարանից հայտարարեցին, որ հրապարակը զբաղված է լինելու, քանի որ փետրվարի 15-ից մարտի 15-ը այնտեղ մարզական եւ մշակութային միջոցառումներ են անցկացվելու», - նշում են Stratfor-ի մասնագետները:
Ամերիկացի փորձագետների կարծիքով, սակայն, «ընդդիմության բողոքի ակցիաները առաջիկա ժամանակաշրջանի առանցքային իրադարձություններն են լինելու եւ արժանի են լուրջ դիտարկման»: «Այնուհանդերձ, իշխանությունների հետ պայքարի առումով Հայաստանի ընդդիմության կարողությունները շարունակում են սահմանափակ մնալ, այդ իսկ պատճառով Հայաստանը խնդրահարույց երկրների շարքում ամենաքիչ ռիսկայինն է», - նշված է Stratfor-ի զեկույցում:
Հետխորհրդային տարածքի ռիսկի գոտում էլ Stratfor-ի մասնագետները երեք պետություն են ընդգրկել:
«Մի քանի պետություններ, այնուհանդերձ, առկա են, որտեղ քաղաքական եւ սոցիալական անկայունության վտանգը բավական մեծ է: Այդ ռիսկերը, սակայն, Եգիպտոսի իրադարձությունների հետ որեւէ առնչություն չունեն: Նման պետությունների թվին կարող ենք դասել Ղրղըզստանը, Տաջիկստանն ու Ադրբեջանը»,-նշում է զեկույցի հեղինակ Յուջին Չաուսովսկին:
Անդրադառնալով Ադրբեջանում ստեղծված կացությանը` ամերիկացի փորձագետը նկատում է. «Ադրբեջանի կառավարությունը ճնշման էր ենթարկվում դեռ Եգիպտոսի իրադարձություններից առաջ: Պատճառը միջնակարգ դպրոցներում գլխաշոր կրելու արգելքն էր, որը հավատացյալների շրջանում լուրջ դժգոհություն առաջացրեց: Բացի այդ, առկա կրոնական խնդիրներից փորձում են օգտվել Ադրբեջանի հարեւան պետությունները, մասնավորապես` Իրանը»:
«Ու թեեւ եգիպտոսյան սցենարի կրկնությունը հետխորհրդային տարածքում քիչ հավանական է, այնուհանդերձ, այս պետությունները կարող են բախվել զուտ տեղական ուրույն խնդիրների, որոնք կվտանգեն գործող վարչակազմերի քաղաքական կայունությունն ու բնակչության անվտանգությունը», - նշում է Յուջին Չաուսովկսին: Այս մասին հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:

В Армении и в постсоветских государствах маловероятно повторение египетских событий. К такому выводу пришли эксперты американского исследовательского центра «Stratfor».
В опубликованном отчете этой организации сказано: «В Армении нет предпосылок для проведения широкомасштабных акций протеста и беспорядков, несмотря на то, что Армянский национальный конгресс, которым руководит экс-президент Левон Тер-Петросян, воодушевленный событиями в Египте, приглашает на большой митинг, который состоится 18 февраля».
Источники «Stratfor» свидетельствуют о том, что если в митинге примут участие 10 тысяч человек, то оппозиция будет в восторге. Однако даже при участии нескольких тысяч человек митинг оппозицией будет восприниматься как серьезное достижение, которое подстегнет ее на дальнейшие действия, отмечают американские эксперты, утверждая, что в последнее время в митингах армянской оппозиции участвуют несколько сотен человек.
«Не ясно, получит ли оппозиция возможность провести митинг на Площади Свободы. Когда сторонники Левона Тер-Петросяна раскрыли свои планы, связанные с проведением акций протеста, в мэрии Еревана заявили, что площадь будет занята, так как с 15 февраля до 15 марта там будут проходить культурные и спортивные мероприятия», - пишут эксперты «Stratfor».
По мнению американских экспертов, при этом акции протеста оппозиции станут ключевыми событиями в данный период и заслуживают серьезного внимания. «Однако при этом возможности оппозиции в борьбе против власти продолжают оставаться ограниченными, в этом состоит причина, что в списке проблемных стран в Армении наименьшие риски», - написано докладе «Stratfor».
Эксперты среди республик бывшего СССР выделили три страны, где существую риски.   «Несколько стран все же есть, где опасность политической и социальной нестабильности достаточно высока. Эти риски не имеют никакого отношения с событиями в Египте. К таким государствам могут относиться Казахстан, Таджикистан и Азербайджан», - отмечает автор доклада Юджин Чаусовский.
Коснувшись к ситуации в Азербайджане, американский эксперт отмечает, что «власти страны подвергались давлению еще до событий в Египте. Причиной давления стал запрет на ношение мусульманских платков в общеобразовательных школах, что вызвало серьезное недовольство  верующих. Кроме этого, из существующих религиозных проблем пытается извлечь пользу и соседний Иран».
«И хотя повторение египетского сценария на территории постсоветских стран маловероятно, все же эти страны могут столкнуться с локальными проблемами, которые создадут опасность политической стабильности нынешних властей и безопасности населения», – пишет Юджин Чаусовский.