Պերուի նախկին նախագահ Ալբերտո Ֆուխիմորին, ում նկատմամբ համաներման որոշումը չեղարկել է երկրի գերագույն դատարանը, չորեքշաբթի շտապ օգնությամբ հիվանդանոց է տեղափոխվել:
Ֆուխիմորիին Centenario կլինիկա են տեղափոխել Լիմայի նրա տանից, որտեղ բնակվում էր համաներում ստանալուց հետո, հայտնում է Comercio պորտալը:
Ֆուխիմորին, որը կոռուպցիայի եւ այլ հանցագործությունների համար 25 տարվա բանտարկության է դատապարտվել, 2017 թվականի դեկտեմբերին համաներվել էր երկրի նախագահ Պեդրո Կաչինսկու կողմից, որը մարտին ինքն էլ հրաժարական տվեց: Ֆուխիմորին համաներման էր արժանացել հումանիտար հիմնավորմամբ՝ պրոգրեսիվ անբուժելի հիվանդության պատճառով: Նա Պերուի նախագահն է եղել 1990-2000 թվականներին:

Экс-президент Перу Альберто Фухимори, в отношении которого Верховный суд страны отменил решение о помиловании, в среду был доставлен в больницу на скорой помощи.
Как сообщает портал Comercio, Фухимори был отвезен в клинику Centenario в столице Лиме из дома, где проживал после получения помилования.
Фухимори, осужденный на 25 лет тюрьмы за коррупцию и другие преступления, в декабре 2017 года был помилован президентом Педро Кучински, который в марте сам ушел в отставку. Фухимори получил помилование по гуманитарным основаниям из-за неизлечимой и прогрессирующей болезни. Он был президентом Перу с 1990 по 2000 годы, передает РИА Новости.