Իրավապաշտպանների լռությունը ափսոսանք է առաջացնում, եւ այն կարող է հեռուն գնացող հետեւանքներ ունենալ։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում հայտարարեց Արցախի Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպես է ինքը գնահատում Հայաստանի իրավապաշտպանների պասիվ դիրքորոշումը՝ կապված քաղաքական վերջին զարգացումների հետ։
Նրա խոսքերով՝ պետք է հասկանալ, թե իրավապաշտպան կազմակերպությունների եւ իրավապաշտպանների որ մասն է ղեկավարվել իրավական մշակույթի սկզբունքներով, իսկ որ մասն է այդ գործունեությունը համարել միայն այլ նպատակներին հասնելու միջոց եւ չարաշահել մարդու իրավունքների պաշտպանության գաղափարախոսությունը։
Այն հարցին, թե ինչի հետ է կապված, իր կարծիքով, իրավապաշտպանների լռությունը, Մելիքյանը պատասխանեց՝ կրկնելով, որ պետք է հասկանալ՝ ով է նրանցից իրավապաշտպանի գործունեությունը դիտարկել իր շահերից ելնելով։ «Ես մեծ ցավ եմ ապրում, որ տվյալ պահին մենք չունենք այն արդյունավետ իրավապաշտպան համակարգը, որը գործում էր երկար տարիներ եւ կարեւոր զսպիչ գործոն էր։ Եւ այսօր այդ զսպիչ գործոնը մեր երկրում բացակայում է։ Դա տխուր իրողություն է։ Սակայն, կարծում եմ, որ դաշտը երկար դատարկ չի մնա»,- ասաց նա։
Մելիքյանը կոչ արեց այս իրավիճակը կոնկրետ անձերի հետ չկապել։ «Ցանկացած գործադիր իշխանություն ձգտում է իր իրավասությունների ընդլայնմանը, եւ հենց իրավապաշտպան համակարգն է այդ զսպիչ մեղանիզմը։ Մենք տեսնում ենք իրական իրավական խնդիրներ, որոնք համապատասխան գնահատական չեն ստանում առաջին հերթին գործադիր իշխանության կողմից, երկրորդ հերթին, ինչը ավելի շատ է ափսոսանք առաջացնում, իրավապաշտպան համակարգի կողմից»,- նշեց նա։
Պատասխանելով այն հարցին,թե կարելի է արդյոք ասել, որ ինքը մտավախություն ունի, որ ընտրություններից հետո դա կհանգեցնի իշխանությունների կողմից ավտորիտարիզմի, Մելիքյանն ասաց․ «Չէի ասի մտավախություն, ավելի շուտ՝ անհանգստություն։ Այո, ես անհանգստացած եմ, որ դա կարող է տեղի ունենալ։ Բայց ես դա կապում եմ ոչ քաղաքական անձանց, այլ համակարգային դրսեւորումների հետ»։ Այն ակնարկին, թե համակարգային դրսեւորումներն այս կամ այն կերպ կապված են անձանց հետ, Մելիքյանը պատասխանեց, որ ամեն դեպքում կարեւորը ինստիտուտներն են․ «Տվյալ դեպքում պետք է լինեն հասարակական ինստիտուտներ, որոնք կհավասարակշռեն հասարակության մեծ մասի աջակցությունը ունեցող գործադիր իշխանությանը։ Երբեմն հենց գործադիր իշխանությանը այսքան ուժեղ հզոր աջակցությունը կարող է վտանգավոր լինել, այդ թվում՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության համատեքստում։ Իսկ մենք այժմ հակակշռի մեխանիզմ չունենք»։
Նրա կարծիքով՝ կձեւավորվեն նոր ինստիտուտներ, կուժեղացվեն գոյություն ունեցող ինստիտուտները։ «Դա կարելի է դիտարկել այն հասարակության հասունացման գործընթացի համատեքստում, որը, հուսով եմ, կբերի հասարակական ինստիտուտների ուժեղացմանը։ Ես վստահ եմ, որ հաջողության գրավականը հասարակական ուժեղ ինստիտուտների մեջ է, եւ կարծում եմ՝ կհասնենք դրան։ Շատերին թվում էր, թե այդպիսի ինստիտուտներ մենք ունենք, սակայն վերջին իրադարձությունները ցույց տվեցին, թե որքանով են դրանք սերտորեն կապված քաղաքական կոնկրետ իրավիճակի հետ»,- ամփոփեց Մելիքյանը։

Молчание правозащитников вызывает сожаление, и оно может иметь  далеко идущие последствия. Об этом в беседе с Новости Армении-NEWS.am заявил бывший Защитник прав человека Арцаха Рубен Меликян, отвечая на вопрос о том, как он оценивает пассивную позицию правозащитников Армении на фоне последних политических развитий.
По его словам, надо понять, какая часть правозащитных организаций и правозащитников руководствовалась принципами правовой культурой, а какая часть считала эту деятельность лишь средством для достижения других целей и эксплуатировала идеологию защиты прав человека.
На вопрос с чем связано, на его взгляд, молчание правозащитников, Меликян повторил, что надо  понять, кто из них рассматривал правозащитную деятельность в своих интересах. «Мне очень больно, что в данный момент у нас нет той эффективной правозащитной системы, которая действовала на протяжении многих лет, и была важным сдерживающим фактором.  И сегодня этот сдерживающий фактор в нашей стране отсутствует. Это печальный факт.  Однако думаю, это поле долго пустовать не будет».
Меликян призвал не связывать эту ситуацию с конкретными личностями. «Любая исполнительная власть стремится к расширению своих полномочий, и  именно правозащитная система – это сдерживающий механизм. Мы видим реальные правовые проблемы, которые не получают соответствующей оценки в первую очередь со стороны исполнительной власти, в вторую, что вызывает большее сожаление, со стороны правозащитной системы», - отметил он.
На вопрос,  можно ли сказать, что у него есть опасения, что после выборов это может привести к проявлениям авторитаризма со стороны властей, Меликян сказал: «Я бы не сказал, что опасения, скорее беспокойство. Да я обеспокоен тем, что это может произойти. Но я связываю это с не политическими личностями, а с системными проявлениями». На вопрос, что системные проявления так или иначе связаны с личностями, Меликян заявил, что в  любом случае важны институты. «В данном случае должны быть общественные институты, которые сбалансируют исполнительную власть, пользующуюся  поддержкой подавляющей части общества.  Иногда именно столь сильная мощная поддержка исполнительной власти может быть опасной, в том числе в контексте защиты прав человека. А у нас в данный момент нет механизма противовеса».
На его взгляд, будут сформированы новые институты, усилены существующие институты. «Это можно рассматривать в контексте процесса созревания общества, который,  как я надеюсь, приведет к усилению общественных институтов. Я убежден, что залог успеха в сильных общественных институтах, и думаю мы достигнем этого. Многим казалось, что такие институты у нас были, однако последние события показали насколько они тесно с конкретной политической ситуацией», - заключил Меликян.