Շաբաթ առավոտյան Ֆրանսիայի իշխանությունները «դեղին բաճկոնավորների» բողոքի ցույցերի նախաշեմին մայրաքաղաքի Իլ դե Ֆրանս շրջանում ձերբակալել են 25 մարդու, հայտնում է Cnews հեռուստաալիքը:
Ոստիկանության տեղեկություններով՝ 10 մարդ ձերբակալվել է Փարիզում, եւս 15-ը՝ «ծայրամասերում նախազգուշական ստուգումների ընթացքում»:
Ավելի վաղ հաղորդվում էր Փարիզում 6 մարդու ձերբակալության մասին:
Ֆրանսիայի ՆԳ նախարար Քրիսթոֆ Կաստաներն, իր հերթին, Twitter-ում հայտնել է, որ ամբողջ օրվա ընթացքում «նախնական հսկողություն» կիրականացվի մայրաքաղաքի կայարաններում:
Հիշեցնենք, որ Ֆրանսիայում «դեղին բաճկոններ» շարժման բողոքի ցույցերը սկսվել են նոյեմբերի 17-ին, նրանք մասնավորապես հանդես են գալիս բենզինի գների բարձրացման դեմ: Զանգվածային ցույցերն ուղեկցվում են ոստիկանների եւ ցուցարարների բախումներով, ջարդարարությամբ ու մեքենաների հրկիզումներով, խանութների, բանկերի ավերմամբ: BFMTV-ի տեղեկություններով՝ Ֆրանսիայի իրավապահ մարմինները ցույցերի մեկնարկից սկսած ձերբակալել են ավելի քան 4,5 հազար մարդու, որոնցից 4,1 հազարը կալանավորվել է:

Власти Франции задержали 25 человек в столичном регионе Иль-де-Франс утром в субботу в преддверии протестов «желтых жилетов», сообщает РИА Новости со ссылкой на телеканал Cnews.
По данным префектуры полиции, 10 человек были задержаны в Париже, еще 15 – «в ходе предупредительных проверок на окраинах».
Ранее сообщалось о шестерых задержанных в Париже.
Министр внутренних дел Франции Кристоф Кастанер, в свою очередь, сообщил в Twitter, что в течение всего дня на столичных вокзалах будет производиться «предварительный контроль».
Акции протеста движения «желтых жилетов», выступающих, в частности, против повышения цен на бензин, начались во Франции 17 ноября. Массовые протесты сопровождаются столкновениями демонстрантов с полицией, погромами и поджогами машин, разрушениями магазинов, банков. По данным телеканала BFMTV, правоохранительные органы Франции задержали с начала протестного движения более 4,5 тысяч человек, из них 4,1 тысячи были помещены под стражу.