Աշխարհում տեղի ունեցող գործընթացները խոսում են Մերձավոր Արեւելքի տարածաշրջանի դերի բարձրացման մասին՝ ընդհանրապես, եւ Կովկասի՝ մասնավորապես։ Այսպիսի կարծիք NEWS.am- թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց քաղաքագետ Ստեփան Դանիելյանը։
Պատասխանելով Հայաստանի հետ սահմանի երկու հատվածներում՝ Ղազախում եւ Աղստաֆում զինվորական ստորաբաժանումները սահմանապահներով փոխարինելու Ադրբեջանի իշխանությունների որոշումը մեկնաբանելու մեր խնդրանքին՝ Ստեփան Դանիելյանը նկատեց, որ գոյություն ունեն անտեսանելի գործընթացներ, որոնց մասին լայն հասարակայնությունը չի տեղեկացվում, դրանց մասին, սակայն, կարելի է հետեւություններ անել հարակից գործոններով։ Այս համատեքստում քաղաքագետը նշեց տարածաշրջանի կյանքում ԱՄՆ-ի ակտիվ ներգրավվածությունը, Հայաստանում եւ Ադրբեջանում նոր դեսպանների նշանակումը։
«Հարկ է ուշադրություն դարձնել դեսպանների կենսագրությանը, հատկապես՝ ռազմական մասը։ Դա խոսում է տարածաշրջանի նշանակության բարձրացման մասին․ ամբողջ Մերձավոր Արեւելքի՝ ընդհանրապես եւ Կովկասի՝ մասնավորապես»,- նշեց Դանիելյանը։ Նրա խոսքերով՝ գոյություն ունեցող իրավիճակում Հայաստանը, Ադրբեջանը եւ Վրաստանը պետք է գործեն ավելի զգույշ, քան առաջ էր, քանի որ ցանկացած հակամարտություն կարող է այլ ուժերի ներգրավման պատճառ դառնալ եւ չի կարող տեղային մնալ։
Ընդ որում, քաղաքագետն ընդգծեց, որ իրավիճակի սրման դեպքում այն անդառնալի եւ շատ լուրջ կանդրադառնա Ադրբեջանի վրա։ «Կարծում եմ, որ Ադրբեջանում տեսնում են բոլոր այդ սպառնալիքները եւ ձգտում են նվազեցնել լարվածությունը՝ հասկանալով, որ դա կարող է աղետալի հետեւանքներ ունենալ իրենց վրա»,- ամփոփեց Դանիելյանը։

YEREVAN. – The role of the Middle East and Caucasus in particular has increased, political analyst Stepan Danielyan told Armenian News-NEWS.am.
Asked to comment on Azerbaijani authorities’ decision to replace troops on two sections of the border with Armenia by border guards, Danielyan pointed to invisible developments which are not reported to public, but one can draw conclusions studying indirect hints. In this context political analyst noted active U.S. engagement in the regional developments and appointment of new ambassadors to Armenia and Azerbaijan.
“One should pay attention to the biographies of new ambassadors, in particular the military component. This points to an increasing meaning of the region – the entire Middle East and the Caucasus in particular,” he said.
Danielyan emphasized that in this situation Armenia, Azerbaijan and Georgia must be more cautious than ever, as any conflict can be a reason for the involvement of other forces and will no longer be a local one.
If the situation escalates, it will affect Azerbaijan inevitably, and he believes that Azerbaijan sees all the threats and tries to reduce tension “understanding that it may have disastrous consequences for their state”.