Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսի շրջանակում (World Congress on Information Technology - WCIT), որը տեղի կունենա 2019 թվականի հոկտեմբերի 6-9-ը Երեւանում, Հայաստան կժամանեն ՏՏ ոլորտում համաշխարհային հսկաների ղեկավարները: Դեկտեմբերի 20-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին ասաց Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (UITE) ղեկավար Ալեքսանդր Եսայանը:
Դրանց թվում կլինեն այնպիսի ընկերություններ, ինչպես՝ Google-ը, Amazon-ը, Facebook-ը, Dell-ը, HP-ն, Intel-ը, Apple-ը եւ այլն: Ընդհանուր առմամբ, WCIT-ի մասնակիցների թիվը, որոնք աշխարհահռչակ ՏՏ ընկերությունների ներկայացուցիչներ են, կհասնի 2500-ի:
Նաեւ համաձայնություն է ձեռք բերվել Թայբեյան միջազգային համակարգչային Computex ցուցահանդեսի կազմակերպիչների հետ՝ Հայաստանում թայվանյան ՏՏ ընկերությունների մասնակցությամբ համատեղ ցուցահանդես անցկացնելու շուրջ, որոնց թվում են Asus-ը, Acer-ը, TSMC-ն (միկրոպրոցեսորների արտադրության առաջատար ընկերություն), ինչպես նաեւ ընկերություններ Ռուսաստանից եւ ԱՄՆ-ից:
«Հայաստանի համար կարեւոր է WCIT-ի շրջանակում ցույց տալ ՏՏ ոլորտում իր ներուժը, որպեսզի ներդրումներ գրավի, ինչպես նաեւ ցուցադրել, թե մեզ մոտ ինչ մակարդակ ունի ՏՏ կրթությունը, քանի որ համաշխարհային հսկաներին առաջին հերթին հետաքրքրում է ոչ միայն այն, թե կոնկրետ երկրի ՏՏ հանրույթում որքան մասնագետներ կան, այլեւ այն, թե որքանով է այն աճում ամեն տարի»,- ասաց Եսայանը:

В рамках Всемирного конгресса информационных технологий (World Congress on Information Technology - WCIT), который состоится в Ереване 6-9 октября 2019 года, в Армению прибудут руководители мировых гигантов в области ИТ. Он этом на встрече с журналистами 20 декабря сообщил президент Союза предприятий информационных технологий (UITE) Александр Есаян.
Среди них будут такие компании как Google, Amazon, Facebook, Dell, HP, Intel, Apple и другие. В общей сложности, число участников WCIT, являющихся представителями всемирно известных ИТ-компаний достигнет 2500.
Также с организаторами Тайбэйской международной компьютерной выставки Computex достигнута договоренность по проведению в Армении совместной выставки с участием тайваньских ИТ- компаний, в числе которых Asus, Acer, TSMC
(ведущая компания по производству микропроцессоров), а также компаний из России и США.
«В рамках WCIT Армении важно показать свой потенциал в области ИТ, чтобы привлечь инвестиции, а также продемонстрировать, на каком уровне у нас ИТ-образование, поскольку мировых гигантов в первую очередь интересует не только сколько специалистов насчитывает ИТ сообщество конкретной страны, но и то, насколько оно увеличивается с каждым годом»,- сказал Есаян.