Փարիզի դատարանը Total–ին տուգանել է 500 հազար եվրոյով՝ Իրանում կոռուպցիայի գործով, հաղորդում է ТАСС–ը՝ վկայակոչելով Agence France-Presse (AFP)–ին։
Նրա տվյալներով, դատարանը ընկերությանը մեղավոր է ճանաչել 1997թ.–ին Գազի առաքման պայմանագրի ստորագրման ժամանակ պետական ծառայողին գնելու մեջ։ Հաստատվել է, որ դրանից հետո 2000թ.–ից մինչև 2004թ.–ը նա միջնորդներից, ընդհանուր առմամբ, 30 մլն եվրո կաշառք է վերցրել ։
Դատախազությունը պահանջել է  առավելագույնը 750 հազար եվրոյի չափով տուգանք նշանակել, ինչպես նաև պետության օգտին բռնագրավել ընկերության միջոցներից 250 մլն եվրո։ Մեղադրող կողմի կարծիքով, դա համարժեք է ստացված կաշառքից պոտենցիալ շահույթին։

Суд в Париже оштрафовал компанию Total на €500 тыс. по делу о коррупции в Иране, передает ТАСС со ссылкой на Agence France-Presse (AFP).
По его данным, суд признал компанию виновной в подкупе чиновника во время подписания контракта о поставках газа в 1997 году. Было установлено, что после этого в период с 2000 по 2004 годы она перевела взятки в общей сложности на $30 млн через посредников.
Прокуратура требовала назначить максимальный штраф в размере €750 тыс., а также конфисковать в пользу государства средства со счетов компании в размере €250 млн. По мнению стороны обвинения, эта сумма эквивалентна потенциальной выгоде, полученной от взятки.