Փարիզի դատարանը Total–ին տուգանել է 500 հազար եվրոյով՝ Իրանում կոռուպցիայի գործով, հաղորդում է ТАСС–ը՝ վկայակոչելով Agence France-Presse (AFP)–ին։
Նրա տվյալներով, դատարանը ընկերությանը մեղավոր է ճանաչել 1997թ.–ին Գազի առաքման պայմանագրի ստորագրման ժամանակ պետական ծառայողին գնելու մեջ։ Հաստատվել է, որ դրանից հետո 2000թ.–ից մինչև 2004թ.–ը նա միջնորդներից, ընդհանուր առմամբ, 30 մլն եվրո կաշառք է վերցրել ։
Դատախազությունը պահանջել է  առավելագույնը 750 հազար եվրոյի չափով տուգանք նշանակել, ինչպես նաև պետության օգտին բռնագրավել ընկերության միջոցներից 250 մլն եվրո։ Մեղադրող կողմի կարծիքով, դա համարժեք է ստացված կաշառքից պոտենցիալ շահույթին։

A court in Paris fined Total for €500,000 amid corruption in Iran, AFP reported
According to the source, the court found the company guilty of bribing an official during the signing of a gas supply deal in 1997.
“But in the end the multinational was only tried for the $30 million it paid in connection with South Pars after 2000, when a new French law on "corruption of foreign public officials" came into effect,” the source noted.
The prosecutor's office demanded €750 thousand and confiscating funds from the company in the amount of €250 million which is reportedly equivalent to the potential benefit received from the bribe.