ԱՄՆ–ում կառավարության ներկայիս աշխատանքի դադարը մտել է երկրի պատմության մեջ ամենաերկարների եռյակում, հայտնում է Gazeta–ն՝ վկայակոչելով TIME–ին։  Երկուշաբթի օրվա դրությամբ՝  դաշնային հիմնարկությունները չեն աշխատել 16 օր շարունակ։
Բյուջեի հաստատման սխեման, որի դեպքում հնարավոր է դաշնային գերատեսչությունների աշխատանքի դադար, սկսել է օգտագործվել 1976 թվականից։ Այս ընթացքում աշխատանքի դադարը գործել է 21 անգամ։ Ամենից երկար կառավարությունը չի աշխատել 1978 եւ 1995-1996 թվականներին։
1978 թվականին Ջիմի Քարտերը վետո է դրել հանրային աշխատանքի մասին օրենսդրության վրա, ինչպես նաեւ պաշտպանության ծախսերի օրինագծի վրա, որով նախատեսվում էր ատոմային ավիակիրի ստեղծում։ Այն ժամանակ կառավարության աշխատանքի դադարը ձգվել է 18 օր։ Ռեկորդ է սահմանվել Բիլ Քլինթոնի կառավարման օրոք։ Այն ժամանակ նրա եւ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նյութ Գինգրիչի միջեւ կոնֆլիկտ էառաջացել ներքին ծախսերի կրճատման հարցով, դաշնային գերատեսչությունները այն ժամանակ չեն աշխատել 21 օր։

Текущий шатдаун в США вошел в тройку самых долгих в истории страны, сообщает  Gazeta  со ссылкой на TIME.
По состоянию на понедельник, 7 января, федеральные учреждения не работали 16 дней.
Схема утверждения бюджета, при которой возможно закрытие федеральных ведомств, начала использоваться в 1976 году. За это время шатдаун наступал 21 раз. Наиболее долго правительство не работало в 1978 и 1995-1996 годах.
В 1978 году Джимми Картер наложил вето на законодательство об общественных работах, а также на законопроект по расходам на оборону, предполагавший создание атомного авианосца. Тогда шатдаун продлился 18 дней. Рекорд был установлен во время президентского правления Билла Клинтона. Тогда у него был конфликт со спикером палаты представителей Ньютом Гингричем по поводу сокращения внутренних расходов, федеральные учреждения тогда не работали 21 дней.