Ճապոնիայի ոստիկանությունը 2019 թվականին մանկական պոռնոգրաֆիայի հետ կապված մոտ 3,1 հազար գործ է հարուցել։ Դրանց թիվը 28,3 տոկոսով ավելացել է նախորդ տարվա համեմատ եւ հասել ռեկորդային մակարդակի երկրի քննչական մարմինների ողջ պատմության ընթացքում, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում կատարելով Kyodo-ին։
Անցած տարի, Գլխավոր ոստիկանական վարչության տվյալներով, մանկական պոռնոգրաֆիայի գծով հայտնաբերվել է համապատասխան օրենսդրության ավելի քան 2,3 հազար իրավախախտ։ Սա նույնպես ռեկորդային թիվ է նման գործերի պատմության մեջ։
Մանկական պոռնոգրաֆիայի արգելքի զոհերի մեծ մասն այս բիզնեսում ընդգրկվել է խաբեության եւ, որպես կանոն, ինտերնետի միջոցով։ Նրանց մեջ գերակշիռ են միջին եւ բարձր դասարանների դպրոցականները։
Ճապոնիայում 2015 թվականի հուլիսից գործում է մանկական պոռնոգրաֆիա պարունակող լուսանկարներ եւ տեսանյութեր պահելու արգելքը։ Օրենքը նախատեսում է պատիժ՝ մեկ տարի բանտարկություն եւ դրամական տուգանք՝ մինչեւ 1 մլն իեն (մոտ 9 հազար դոլար)։
Ավելի վաղ Ճապոնիայում արգելված էին միայն մանկական պոռնոգրաֆիայի արտադրությունն ու տարածումը, նման նյութեր պահելը քրեորեն չէր հետապնդվում։ Միեւնույն ժամանակ, օրենքը չի տարածվում «մանգա» կոմիքսների եւ մուլտֆիլմերի վրա։

Полиция Японии возбудила в 2019 году почти 3,1 тыс. дел, связанных с детской порнографией. Их число подскочило на 28,3% по сравнению с предыдущим годом и достигло рекордного уровня за всю историю следственных органов страны, сообщает ТАСС  со ссылкой на Kyodo.
В прошлом году, по данным Главного полицейского управления, по делам о детской порнографии были выявлены более 2,3 тыс. нарушителей соответствующего законодательства. Это также был рекордный показатель за всю историю ведения подобных дел.
Большинство жертв запрета на детскую порнографию были вовлечены в этот бизнес обманом и, как правило, через интернет. Среди них преобладают школьники средних и старших классов.
В Японии с июля 2015 года действует запрет на хранение фото- и видеоматериалов, содержащих детскую порнографию. Закон предусматривает за это наказание на срок до одного года тюрьмы и денежный штраф в размере до 1 млн иен (почти $9 тыс. по текущему курсу).
Ранее в Японии было запрещено лишь производство и распространение детской порнографии, хранение подобных материалов уголовно не преследовалось. В то же время закон не распространяется на рисованные комиксы «манга» и мультфильмы.