Թուրքիայի կողմից С-400 զենիթահրթիռային համակարգերի գնումը խնդիր է ստեղծում ՆԱՏՕ-ի ազգային անվտանգության համար, քանի որ F-35 կործանիչների տեղակայումն անհնար է ռուսական համակարգերի հետ: Այս մասին հայտնում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով ամերիկյան պաշտոնյաներին:
Նրանց խոսքով՝ Թուրքիայի կողմից С-400-ի գնումը հավասարզոր չէ ՆԱՏՕ-ից դուրս գալուն, այնուամենայնիվ Անկարայի այդ գնումը հարկավոր է դիտարկել որպես խնդիր ազգային անվտանգության համար, այլ ոչ թե զուտ կոմերցիոն որոշում:
«Մենք շարունակում ենք աշխատել մի շարք տարբերակների ուղղությամբ, որպեսզի երաշխավորենք, որ ՆԱՏՕ-ում եւ երկկկողմ հարաբերություններում Թուրքիայի մասնակցությունը կարող է անփոփոխ եւ անարգել մնալ, -ասել է պաշտոնյաներից մեկը: Նրա խոսքով՝ F-35-ի համատեսքստում վտանգի մակարդակը մեծ է, ինչպես ԱՄՆ-ի, այնպես էլ ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցների համար, քանի որ երկու համակարգերն անհամատեղելի են»:
Անցյալ շաբաթ Պետդեպարտամենտը հայտարարել էր, որ Վաշինգտոնը զգուշացրել է Անկարային, որ С-400-ի ձեռքբերման դեպքում ԱՄՆ-ն պետք է վերանայի Անկարայի մասնակցությունը F-35 կործանիչների ծրագրում:
Սակայն Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը նախկինում հայտարարել էր, որ Անկարան չի կարող հրաժարվել Ռուսաստանի հետ գործարքից:

Покупка Турцией российских ЗРК С-400 представляют собой проблему национальной безопасности для НАТО, так как размещение истребителей F-35 невозможно рядом с российскими системами. Об этом сообщает Reuters со ссылкой на американских чиновников.
По их словам,  покупка Турцией системы С-400 не равносильна ее выходу из НАТО,  тем не менее, эту покупку Анкары следует рассматривать как проблему национальной безопасности, а не просто коммерческое решение.
«Мы продолжаем работать над целым рядом вариантов, чтобы гарантировать, что участие Турции в а НАТО и двусторонних отношениях может оставаться неизменным и беспрепятственным», - сказал один из чиновников. По его словам, уровень риска в контексте F-35  велик как для Соединенных Штатов, так и для союзников по НАТО, потому что  две системы несовместимы».
Госдепартамент США на прошлой неделе заявил, что Вашингтон предупредил Анкару, что в случае приобретения С-400, , Соединенные Штаты должны будут пересмотреть участие Анкары в программе истребителей F-35.
Однако президент Турции Реджеп Эрдоган ранее повторил, что Анкара не может отказаться от сделки с Россией.