Թուրքիայի կողմից С-400 զենիթահրթիռային համակարգերի գնումը խնդիր է ստեղծում ՆԱՏՕ-ի ազգային անվտանգության համար, քանի որ F-35 կործանիչների տեղակայումն անհնար է ռուսական համակարգերի հետ: Այս մասին հայտնում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով ամերիկյան պաշտոնյաներին:
Նրանց խոսքով՝ Թուրքիայի կողմից С-400-ի գնումը հավասարզոր չէ ՆԱՏՕ-ից դուրս գալուն, այնուամենայնիվ Անկարայի այդ գնումը հարկավոր է դիտարկել որպես խնդիր ազգային անվտանգության համար, այլ ոչ թե զուտ կոմերցիոն որոշում:
«Մենք շարունակում ենք աշխատել մի շարք տարբերակների ուղղությամբ, որպեսզի երաշխավորենք, որ ՆԱՏՕ-ում եւ երկկկողմ հարաբերություններում Թուրքիայի մասնակցությունը կարող է անփոփոխ եւ անարգել մնալ, -ասել է պաշտոնյաներից մեկը: Նրա խոսքով՝ F-35-ի համատեսքստում վտանգի մակարդակը մեծ է, ինչպես ԱՄՆ-ի, այնպես էլ ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցների համար, քանի որ երկու համակարգերն անհամատեղելի են»:
Անցյալ շաբաթ Պետդեպարտամենտը հայտարարել էր, որ Վաշինգտոնը զգուշացրել է Անկարային, որ С-400-ի ձեռքբերման դեպքում ԱՄՆ-ն պետք է վերանայի Անկարայի մասնակցությունը F-35 կործանիչների ծրագրում:
Սակայն Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը նախկինում հայտարարել էր, որ Անկարան չի կարող հրաժարվել Ռուսաստանի հետ գործարքից:

Turkey’s purchase of Russian S-400 air defense systems is a national security problem for NATO, since the deployment of F-35 fighter jets is impossible amid the Russian systems, Reuters reported referring to US officials.
According to them, the purchase of S-400 air defense systems was not tantamount to it withdrawing from NATO, but that Ankara’s purchase should be viewed as a national security issue, not a merely commercial decision.
“We are continuing to work on a range of options to ensure that Turkey’s participation in the NATO alliance and bilateral relationship can continue unabated and unimpinged,” one of the officials said. “The gravity of the risk to the F-35 both to the United States and to NATO allies is such that the two systems cannot be co-located.”
The US State Department last week said Washington had told Turkey that if it buys the S-400 systems, the US will have to reassess Ankara’s participation in the Lockheed Martin F-35 fighter program.
On Thursday, Erdogan repeated that it was not possible for Ankara to back out of the deal with Russia.