Գրեթե բոլոր օրենքները, որոնք գործում են Հայաստանում եւ որոնք ուղղված են կարգավորելու մեր գործունեությունը, թերություններ ունեն եւ փոփոխություններ են պահանջում։ Այս մասին ապրիլի 10-ին խորհրդարանի գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում, «Ռադիոյի եւ հեռուստատեսության հանձնաժողովի 2018 թվականի գործունեության մասին» հաշվետվությունը ներկայացնելիս, ասել է կառույցի նախագահ Տիգրան Հակոբյանը։
Նրա խոսքով՝  հանձնաժողովն իր գոյության ընթացքում իրականացրել է լուրջ եւ բեղուն աշխատանք։ «Հայաստանում գործում է 128 հեռուստա- եւ ռադիոընկերություն, որոնցից 118-ն ունի լիցենզիա, 7-ը հանրային է, իսկ դրանք, օրենքով, լիցենզավորման կարիք չունեն։ Գործում են նաեւ երեք հեռուստաընկերություններ, որոնց ծրագրերը վերահեռարձակվում են Հայաստանի տարածքում միջպետական համաձայնագրով։ Դրանք են «ՄԻՐ» հեռուստառադիոընկերությունը, «Ռոսիա» եւ ռուսական «Առաջին ալիք» հեռուստաալիքները»,- պարզաբանել է Հակոբյանը՝ հավելելով, որ 118 հեռուստառադիոընկերություններից 100-ը հեռուստաընկերություններ են, մնացած 18-ը՝ ռադիոընկերություններ։
Ընդ որում՝ նա նշել է, որ մալուխային օպերատորների բաժինը կազմում է 65 ընկերություն, որոնցից 23-ը՝ թվային ձեւաչափով։ Հակոբյանը քննադատել է հեռուստառադիոընկերությունների գործունեության մասին օրենքը՝ ընդգծելով, որ այն գրվել է «անփույթ»։ Պաշտոնյան բացատրել է, որ դա կապված է եղել տեխնիկական եւ ՏՏ հեղափոխության հետ, որի հետեւից հեռուստառադիոընկերությունները եւ հանձնաժողովը պարզապես չեն հասցնում։

Almost all laws existing in Armenia and targeted at regulation of our activities have shortcomings and require amendments. This is what President of the National Commission on Television and Radio Tigran Hakobyan said while presenting the report on the activities of the National Commission on Television and Radio in 2018 during the session of the Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport of the National Assembly of Armenia on 10 April.
According to him, throughout its existence, the Commission has carried out serious and prolific activities. “Armenia has 128 television companies and radio stations, 118 of which have licenses, 7 are public companies, and they need to be licensed by law. There are also three television companies, the shows of which are rebroadcast in the territory of Armenia under an interstate agreement. Those companies are MIR TV, Rosia TV and the Russian First Channel,” Hakobyan clarified, adding that out of 118 television companies and radio stations, 100 are television companies and 18 are radio stations.