Գրեթե բոլոր օրենքները, որոնք գործում են Հայաստանում եւ որոնք ուղղված են կարգավորելու մեր գործունեությունը, թերություններ ունեն եւ փոփոխություններ են պահանջում։ Այս մասին ապրիլի 10-ին խորհրդարանի գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում, «Ռադիոյի եւ հեռուստատեսության հանձնաժողովի 2018 թվականի գործունեության մասին» հաշվետվությունը ներկայացնելիս, ասել է կառույցի նախագահ Տիգրան Հակոբյանը։
Նրա խոսքով՝  հանձնաժողովն իր գոյության ընթացքում իրականացրել է լուրջ եւ բեղուն աշխատանք։ «Հայաստանում գործում է 128 հեռուստա- եւ ռադիոընկերություն, որոնցից 118-ն ունի լիցենզիա, 7-ը հանրային է, իսկ դրանք, օրենքով, լիցենզավորման կարիք չունեն։ Գործում են նաեւ երեք հեռուստաընկերություններ, որոնց ծրագրերը վերահեռարձակվում են Հայաստանի տարածքում միջպետական համաձայնագրով։ Դրանք են «ՄԻՐ» հեռուստառադիոընկերությունը, «Ռոսիա» եւ ռուսական «Առաջին ալիք» հեռուստաալիքները»,- պարզաբանել է Հակոբյանը՝ հավելելով, որ 118 հեռուստառադիոընկերություններից 100-ը հեռուստաընկերություններ են, մնացած 18-ը՝ ռադիոընկերություններ։
Ընդ որում՝ նա նշել է, որ մալուխային օպերատորների բաժինը կազմում է 65 ընկերություն, որոնցից 23-ը՝ թվային ձեւաչափով։ Հակոբյանը քննադատել է հեռուստառադիոընկերությունների գործունեության մասին օրենքը՝ ընդգծելով, որ այն գրվել է «անփույթ»։ Պաշտոնյան բացատրել է, որ դա կապված է եղել տեխնիկական եւ ՏՏ հեղափոխության հետ, որի հետեւից հեռուստառադիոընկերությունները եւ հանձնաժողովը պարզապես չեն հասցնում։

Почти все законы, которые действуют в Армении и которые направлены на регулирование нашей деятельности, имеют недочеты и нуждаются во внесении изменений. Об этом на заседании постоянной парламентской Комиссии по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта при представлении отчета «О деятельности Комиссии по радио и телевидению за 2018 год» заявил 10 апреля председатель структуры Тигран Акопян.
По его словам, комиссия за период своего существования реализовала серьезную и плодотворную деятельность. «В Армении действует 128 теле- и радиокомпаний, из которых 118 имеют лицензии, 7 являются общественными, а они, по закону, не нуждаются в лицензировании. Также действует три телекомпании, программы которых ретранслируются на территории Армении по межгосударственному соглашению. Это телерадиокомпания «МИР», телеканалы «Россия» и российский «Первый канал»», - пояснил Акопян, добавив, что из 118 телерадиокомпаний 100 являются телекомпаниями, а оставшиеся 18 – радио.
При этом он отметил, что доля кабельных операторов составляет 65 компаний, из которых 23 вещают в цифровом формате. Акопян раскритиковал закон о деятельности телерадиокомпаний, подчеркнув, что он был «написан небрежно». Чиновник пояснил, что это было связано с технической и ИТ-революцией, за которой телерадиокомпании и Комиссия просто не успевают.