Շրի Լանկայի իշխանությունը նախօրեին կատարված պայթյունների շարքի համար պատասխանատու է համարել տեղական իսլամիստական խմբավորմանը («Ազգային միասնություն» NTJ): Կոլոմբոյի իշխանությունները նաեւ ստուգում եմ օտարերկրյա իսլամիստական կազմակերպությունների կողմից իսլամիստների աջակցության հավանականությունը, ասել է Շրի Լանկայի կառավարության ներկայացուցիչ Ռայիտա Սենարատնեն, գրում է DW-ն:
«Մենք չենք կարծում, որ երկրի նման փոքր կազմակերպությունը կարող էր դա միայնակ կատարել», - հավելել է նա:
Մինչեւ հիմա NTJ խմբավորումը քիչ հայտնի էր համարվում: 2018-ին նրա անդամները կասկածվում էին բուդդայական արձանները վնասելու մեջ:
Շրի Լանկայի իշխանությունները հաղորդել են երկրում արտակարգ դրության հայտարարման մասին: Որոշումն ընդունվել է զինվորականներին եւ ոստիկանությանը հասարակական անվտանգություն ապահովելու հնարավորության տրամադրման համար, հայտնել են երկրի նախագահ Մայտրիալի Սիրիսենայի գրասենյակից:
Մինչ այդ ապրիլի 22-ին Շրի Լանկայում եւս մեկ պայթյուն էր որոտացել: Պայթուցիկ սարքը գտնվում էր Կոլոմբոյի եկեղեցիներից մեկի մոտ գտնվող բեռնատարում, պայթյունը տեղի էր ունեցել ականազերծման ժամանակ:
Վիրավորների մասին  չի հաղորդվում: Ավելի վաղ նույն օրը Կոլոմբոյի ոստիկանությունը քաղաքի կենտրոնում գտնվող ավտոբուսային կանգառում 87 դետոնատորներ էր հայտնաբերել:
Ապրիլի 21-ին պայթյունների զոհ էր դարձել 290 մարդ, եւս 500-ը՝ վիրավորվել: Մահացածների թվում առնվազն 35 օտարերկրացի կա:
Իրավապահ մարմինները ձերբակալել են 24 կասկածյալների, բոլորը Շրի Լանկայի քաղաքացիներ են:
Կոլոմբոյի երեք հինգ աստղանի հյուրանոցներում, ինչպես նաեւ երեք կաթոլիկ եկեղեցիներում պայթյունները գրեթե միաժամանակ էին տեղի ունեցել:
Մի քանի ժամ անց եւս երկու պայթյուն էր տեղի ունեցել, որոնցից մեկը Կոլոմբոյի արվարձանում գտնվող կենդանաբանական այգում: Բացի այդ, պայթուցիկ սարք էր ականազերծվել  երկրի ամենամեծ՝ Բանդարանաիկե օդանավակայանի անմիջական հարեւանությամբ:
Կաթոլիկները կազմում են հիմնականում բուդդիստական Շրի Լանկայի բնակչության 6 տոկոսը, բայց դրանք համարվում են երկրում միավորող ուժ, քանի որ կաթոլիկ եկեղեցու անդամներ են եւ թամիլները եւ սինգալները:

Правительство Шри-Ланки возложило ответственность за совершенную накануне серию взрывов на местную исламистскую группировку («Национальное единение» NTJ). Власти в Коломбо также проверяют вероятность поддержки исламистов иностранными исламистскими организациями, заявил представитель правительства Шри-Ланки Райита Сенаратне, передает DW
«Мы не считаем, что маленькая организация в этой стране могла совершить это в одиночку», - добавил он.
До сих пор группировка NTJ считалась малоизвестной. В 2018 году ее члены подозревались в порче буддистских статуй.
Власти Шри-Ланки также сообщили о введении в стране режима чрезвычайного положения. Он будет действовать с полночи 23 апреля. Решение принято с целью предоставить военным и полиции возможность «обеспечивать общественную безопасность», сообщила канцелярия президента страны Майтрипалы Сирисены.
Между тем 22 апреля на Шри-Ланке прогремел еще один взрыв. Взрывное устройство находилось в грузовике возле одной из церквей в Коломбо, детонация произошла при обезвреживании. О пострадавших не сообщается. Ранее в тот же день полиция в Коломбо обнаружила 87 детонаторов на автобусной станции в центре города.
Жертвами взрывов 21 апреля стали 290 человек, еще около 500 человек ранены. Среди погибших - не менее 35 иностранцев. Правоохранительные органы задержали 24 подозреваемых, все они - граждане Шри-Ланки.
Взрывы в трех пятизвездочных отелях в Коломбо, а также в трех католических храмах прогремели почти одновременно. Спустя несколько часов были совершены еще два взрыва, один из них - у зоопарка в пригороде Коломбо. Кроме того, было обезврежено взрывное устройство в непосредственной близости от крупнейшего в стране аэропорта Бандаранаике.
Католики составляют лишь 6 процентов населения преимущественно буддистской Шри-Ланки, однако они считаются объединяющей силой в стране, поскольку членами католической церкви являются и тамилы, и сингалы. Кровопролитная гражданская война в Шри-Ланке, длившаяся 26 лет, закончилась в 2009 году. Сепаратисты-тамилы боролись на создание независимого государства в северной части страны. Армия жесткими методами одержала победу в этой войне. ООН обвиняет обе стороны в совершении военных преступлений.