Թուրքական ընդդիմադիր Ազգային հանրապետական կուսակցության առաջնորդ Քեմալ Կիլիչդարօղլու վրա հարձակման հետ կապված՝ 9 մարդ կալանավորվել է։ Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի ՆԳ փոխնախարար սուլեյման Սոյլուն՝ հայտնում է AP-ը։
Նախօրեին քուրդ զինյալների հետ փոխհրաձգության հետեւանքով զոհված զինվորների հուղարկավորության ժամանակ ագրեսիվ տրամադրված ամբոխը հարձակվել էր Կիլիչդարօղլուի վրա։ Քաղաքական գործիչն ինքը չէր տուժել, նրան պաշտպանել էին թիկնապահները։
Սոյլուն հայտարարել է, որ ինը մարդ է կալանավորվել հարցաքննության համար։ Ընդ որում, Սոյլուն ինչ-որ չափով արդարացրել է Կիլիչդարօղլուի վրա հարձակումը՝ հղում կատարելով նրան, որ ԱՀԿ-ն մարտի 31-ին տեղական կառավարման ընտրությունների ժամանակ աջակցել է քրդամետ ընդդիմությանը։
ԱՀԿ-ի թեկնածուները հաղթել են Անկարայում եւ Ստամբուլում քաղաքապետի ընտրություններում՝ դուրս մղելով իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցությանը։

Nine people were detained in connection with the attack on the opposition Republican People's Party leader Kemal Kilicdaroglu, stated Turkish Interior Minister Suleyman Soylu, Daily Mail reported quoting AP.
Kilicdaroglu was attacked as he attended a funeral in a northern district of Ankara for a soldier killed in clashes with the outlawed Kurdistan Workers Party (PKK) militants. Kilicdaroglu was not injured.
At the same time, Soylu appeared to justify Kilicdaroglu's assault by referring to the support a pro-Kurdish gave the opposition during Turkey's March 31 municipal elections.
"Everyone must take sides against the (rebels)," he noted.
The Republican People's Party won the mayoral elections in Ankara and Istanbul, supplanting President Recep Tayyip Erdogan's party.