Իտալացի գիտնականները առաջարկել են գլոբալ սննդային կորուստների էկոլոգիական ազդեցության չափման միջոց չափից ավելի մեծ սպառման պատճառով, տեղեկացնում է Nat-geo-ն։
Գիտնականները գնահատել են յուրաքանչյուր երկրի բնակչության մարմնի ավելորդ զանգվածը մարմնի զանգվածի ինդեքսի հիման վրա (քաշի եւ հասակի համապատասխանություն) եւ բաշխել դրա էներգետիկ պարունակությունը ըստ սննդամթերքների խմբերի յուրաքանչյուր կոնկրետ երկրում դրանց հասանելիությանը համապատասխան։
Frontiers in Nutrition ամսագրում հրապարակված արդյունքները վկայում են այն մասին, որ ուղղակի սննդային թափոնները, որոնք դեն են նետվել որպես աղբ կամ կորել են արտադրության արդյունքում, կաթիլ են ծովում մարդկանց ավելորդ քաշի համեմատ։
«Մարդկանց մարմնի ավելորդ քաշը համապատասխանում է ամբողջ աշխարհում սննդային թափոնների 140 մլրդ տոննային»,- ասել է հետազոտական խմբի ղեկավար, պրոֆեսոր Մաուրո Սերաֆինին Տերամոյի համալսարանից։ Այդ թիվը վկայում է ավելի շուտ ոչ թե չափից ավելի մեծ սպառման, այլ հարուստ երկրների սննդակարգի ավելցուկի մասին։ Այնուամենայնիվ, այդ թիվը մի քանի անգամ ավելի բարձր է, քան ամենամյա սննդային թափոնները, որոնք գնահատվում են 1,3 մլրդ տոննա։
Սերաֆինին ճշգրտել է, որ մրգերը, բանջարեղենները, արմատապտուղները եւ հատապտուղները ունեն ուղղակի կորուստների ամենաբարձր ցուցանիշները, բայց էներգիայի ավելորդ օգտագործման ժամանակ գերակշռում են ավելի կալորիական մթերքները։ Դրանք, որպես կանոն, ավելի շատ հող, ջուր եւ ջերմոցային գազեր են պահանջում արտադրության համար։

Итальянские ученые предложили способ измерить экологическое воздействие глобальных пищевых потерь из-за чрезмерного потребления, передает Nat-geo.
Ученые оценили избыточную массу тела населения каждой страны на основе индекса массы тела (соответствия веса и роста) и распределили ее энергетическое содержание по группам продуктов питания в соответствии с их доступностью в каждой конкретной стране.
Результаты, опубликованные в журнале Frontiers in Nutrition, свидетельствуют о том, что прямые пищевые отходы – выброшенные в мусор или потерянные в результате производства – это капля в море по сравнению с избыточным весом людей.
«Избыточный вес тела людей соответствует примерно 140 миллиардам тонн пищевых отходов во всем мире», – сообщил руководитель исследовательской группы профессор Мауро Серафини из Университета Терамо. По его словам, эта цифра свидетельствует скорее не о чрезмерном потреблении, а об избытке рациона населения богатых стран. Тем не менее эта цифра на несколько порядков выше, чем ежегодные прямые пищевые отходы, оцениваемые в 1,3 миллиарда тонн.
Серафини уточнил, что фрукты, овощи, корнеплоды и клубни имеют самые высокие показатели прямых потерь, но при избыточном потреблении энергии преобладают более калорийные продукты. Они, как правило, требуют больше земли, воды и парниковых газов для производства.