Գերմանիայի իշխանությունները ընդլայնում ոչ լիարժեք աշխատանքային օրվա համար վճարման կիրառման հնարավորությունները: Մարտի 13-ին Բունդեսթագը համապատասխան օրենքն ընդունել միանգամից երեք ընթերցումով: Նույն օրը Բունդեսթագը հաստատեց փաստաթուղթը, հայտնում է DW- ն:
Նորամուծությունը ենթադրում է, որ ձեռնարկությունները կկարողանան օգտագործել վճարման այս մոդելը, երբ աշխատավայրում բացակայում է անձնակազմի 10 տոկոսը: Գործող օրենսդրությունը նախատեսում է դրա կիրառումը, երբ բացակայում է յուրաքանչյուր երրորդ աշխատակիցը: Բացի այդ, ընկերությունները կփոխհատուցեն նրանց սոցիալական ապահովագրության վճարները:
Խոսքը երկրի տնտեսության վրա SARS-CoV-2 կորոնավիրուսի տարածման հետեւանքներից ձեռնարկություններին եւ անձնակազմին պաշտպանելու մասին է, ասել է ֆինանսների նախարար Օլաֆ Շոլցը: «Մենք ոչ ոքի խնդիրների հետ միայնակ չենք թողնի»,- շեշտել է նա:
Գերմանիայում կորոնավիրուսի 2750 դեպք է հաստատվել, 6 մարդ մահացել է, 25 մարդ առողջացել է: Բազմաթիվ մշակութային իրադարձություններ չեղյալ են հայտարարվել, մի շարք դաշնային հողեր վիրուսի տարածման սպառնալիքի պատճառով արդեն մի քանի շաբաթ է, ինչ փակում են դպրոցներն ու մանկապարտեզները:

Власти Германии расширяют возможности для применения оплаты труда за неполный рабочий день. Бундестаг принял соответствующий закон сразу в трех чтениях 13 марта. В тот же день бундесрат одобрил документ, передает DW.
Нововведение предполагает, что предприятия смогут использовать эту модель оплаты, когда на работе нет 10 процентов персонала. Действующее законодательство предусматривает ее применение, когда отсутствует каждый третий сотрудник. Кроме того, компаниям возместят их взносы в фонды социального обеспечения.
Речь идет о защите предприятий и персонала от последствий влияния распространения коронавируса SARS-CoV-2 на экономику страны, заявил министр финансов Олаф Шольц. «Мы не оставим никого наедине с проблемами», - подчеркнул он.
В Германии подтверждены 2750 случаев заражения, 6 человек скончались, 25 поправились. Многие культурные мероприятия отменены, ряд федеральных земель на несколько недель закрывают школы и детские дошкольные учреждения из-за угрозы распространения вируса.