Արժույթի միջազգային հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Կրիստալինա Գեորգիեւան կառավարություններին կոչ է անում բյուջետային խթանման լրացուցիչ միջոցներ ընդունել եւ սերտ կապի մեջ լինել, որպեսզի կորոնավիրուսի պատճառով երկարաժամկետ տնտեսական վնաս թույլ չտրվի, հայտնում է Reuters-ը։
Նա նշել է, որ ԱՄՀ-ն պատրաստ է կենտրոնացնել 1 տրիլիոն դոլարի չափով իր վարկային պոտենցիալը, որպեսզի օգնություն ցուցաբերի 189 անդամ-երկրներին։ «Վիրուսի տարածմանը զուգընթաց՝ համակարգված եւ հավասարակշռված գլոբալ հարկային խթանման օգտին փաստարկները ժամ առ ժամ ուժեղանում են»,- ասել է Գեորգիեւան։
ԱՄՀ ղեկավարը ենթադրել է, որ 2008-2009թթ․ ֆինանսական ճգնաժամի մասշտաբներով բյուջետահարկային համակարգված գործողություններ անհրաժեշտ կլինեն։ Նա նշել է, որ միայն 2009թ․ G20-ի երկրները իրենց ՀՆԱ-ի մոտ 2 տոկոսը ուղղել են համակարգմանը, «այնպես որ դեռ շատ աշխատանք կա անելու»։
Ինչ վերաբերում է դրամավարկային քաղաքականությանը, ապա կենտրոնական բանկերը «պետք է շարունակեն սատարել պահանջարկը եւ բարձրացնել վստահությունը՝ մեղմացնելով ֆինանսական պայմանները եւ ապահովելով վարկերի հոսքը դեպի իրական տնտեսություն»։
Նա ողջունել է խոշոր կենտրոնական բանկերի միջեւ փոխանակման գծերի բացումը եւ ասել է, որ ապագայում այդպիսի փոխանակման գծեր, հնարավոր է, ստիպված լինեն տարածել ձեւավորվող շուկաներով երկրների վրա։

Управляющий директор Международного валютного фонда Кристалина Георгиева призвала правительства принять дополнительные меры бюджетного стимулирования и поддерживать тесный контакт, чтобы не допустить долгосрочного экономического ущерба из-за коронавируса, передает Reuters.
Она отметила, что МВФ   готов мобилизовать свой кредитный потенциал в размере 1 триллиона долларов для оказания помощи своим 189 странам-членам. «По мере распространения вируса аргументы в пользу скоординированного и синхронизированного глобального налогового стимулирования усиливаются с каждым часом», - сказала Георгиева.
Глава МВФ предположила, что скоординированные налогово-бюджетные действия в масштабах финансового кризиса 2008-2009 годов могут быть необходимы. Она отметила, что только в 2009 году страны G20 направили около 2% своего ВВП на стимулирование, «так что предстоит еще много работы».
Что касается денежно-кредитной политики, то  центральные банки «должны продолжать поддерживать спрос и повышать доверие, ослабляя финансовые условия и обеспечивая приток кредитов в реальную экономику».
Она приветствовала открытие линий обмена между крупными центральными банками и сказала, что в будущем такие линии обмена, возможно, придется распространить на страны с формирующимся рынком.