Ֆրանսիան 45 միլիարդ եվրո կուղղի տնտեսություն` ընկերություններին եւ աշխատակիցներին օգնելու խթանման միջոցների շրջանակներում: Նախատեսվում է, որ կորոնավիրուսի բռնկման պատճառով այս տարի տնտեսության ծավալը կնվազի 1 տոկոսով, փոխանցում է Reuters-ը:
Ֆրանսիայի ֆինանսների նախարար Բրունո դե Լե Մերը հայտնել է, որ օգնության փաթեթը, որի արժեքը համախառն ներքին արդյունքի գրեթե 2 տոկոսն է, անխուսափելիորեն կազդի պետական ֆինանսների վրա եւ կհանգեցնի պետական պարտքի` ՀՆԱ-ի ավելի քան 100 տոկոսով ավելացմանը:
«Մենք պատրաստվում ենք 45 միլիարդ եվրո մոբիլիզացնել՝ որպես առաջին անհապաղ տնտեսական օգնություն ընկերություններին եւ աշխատակիցներին»,- ասել է Լե Մերը:
Այս միջոցները լրացնում են 300 միլիարդ եվրոն` վարկերի գծով պետական երաշխիքների տեսքով, որոնց մասին երկուշաբթի հայտարարել էր նախագահ Էմանուել Մակրոնը, ասել է Լե Մերը:
Ըստ նրա` շուտով պատրաստ կլինի բյուջեի նոր նախագիծը` վիրուսի ազդեցությունն արտացոլելու համար եւ նախնական կանխատեսումներով, որ այս տարի տնտեսությունը կնվազի 1 տոկոսով:
Առյուծի բաժինը` 32 միլիարդ եվրոն, ընդհանուր ճգնաժամային փաթեթում կներկայացվի ընկերությունների, ինչպես նաեւ սնանկության վտանգի տակ գտնվող ընկերությունների համար հետաձգված հարկերի եւ աշխատավարձերից գանձումների տեսքով:
Եվս 8.2 միլիարդ եվրո կհատկացվի այն ընկերություններին, որոնք երկու ամսվա ընթացքում աշխատանքից ազատել են կրճատված աշխատանքային գրաֆիկով աշխատող աշխատակիցներին: 2 միլիարդ եվրոյի չափով հիմնադրամ կստեղծվի ռեստորանային կամ զբոսաշրջության ոլորտի այնպիսի ոչ մեծ ընկերություններին ուղիղ վճարներ կատարելու համար, որոնք ստիպված են եղել փակվել:

Франция направит в экономику 45 миллиардов евро  в рамках мер по стимуляции, чтобы помочь компаниям и сотрудникам. Ожидается, что объем производства сократится на 1% в этом году из-за вспышки коронавируса, передает Reuters.
Министр финансов Франции  Бруно дэ Ле Мэр сказал, что пакет помощи, стоимость которого составляет почти 2% валового внутреннего продукта, неизбежно отразится на государственных финансах и приведет к увеличению государственного долга более чем на 100% от ВВП.
«Мы собираемся мобилизовать 45 миллиардов евро в качестве первой немедленной экономической помощи компаниям и сотрудникам», - сказал Ле Мэр.
Эти средства дополняют 300 миллиардов евро в виде государственных гарантий по кредитам, о которых президент Эммануэль Макрон объявил в понедельник, сказал Ле Мэр.
По его словам, вскоре  будет готов новый бюджетный проект, чтобы отразить последствия вируса и на основе предварительного прогноза, что экономика сократится на 1% в этом году.
Львиная доля - 32 миллиарда евро - в общем кризисном пакете будет представлена в виде отсроченных налогов и сборов с заработной платы для компаний, а также для компаний, находящихся под угрозой банкротства.
Еще 8,2 миллиарда евро было выделено на возмещение расходов компаниям, уволившим сотрудников с сокращенным графиком работы на два месяца. Также создается фонд в 2 миллиарда евро для прямых денежных выплат небольшим фирмам, таким как рестораны или туристический сектор, которые вынуждены были закрыться.