Երեւանում մետրոյի կայարանի եւ ճոպանուղու կառուցման աշխատանքներն այս տարի արդեն շոշափելի կլինեն: Այս մասին մարտի 19-ին Երեւանի ավագանու նիստին հայտարարեց մայրաքաղաքի գլխավոր ճարտարապետ Արթուր Մեսչյանը:
Նրա խոսքով` Doppelmayr Seilbahnen GmbH ընկերությունը 3 տարբերակ է առաջարկել ճոպանուղու կառուցման նախագծի իրականացման համար, որից մեկը ընդունվել է, ուղարկվել է ֆինանսների նախարարություն, որտեղ եւ հավանություն է ստացել: «Այնուհետեւ նախատեսվում է քննարկում անցկացնել Էկոնոմիկայի նախարարությունում: Եւ Նոր Նորքում ճոպանուղու կառուցման, եւ մետրոպոլիտենի կառուցման տեմպերը շատ լավն են: Այս տարի արդեն նախատեսվում է սկսել կամրջի կառուցումը` որպես Աջափնյակում մետրոյի կայարանի նախագծի մի մաս»,- նշել է Մեսչյանը:
Նա պարզաբանել է, որ եթե մրցույթ հայտարարված լիներ, ապա, հաշվի առնելով նախագծերի մասշտաբները, դրանց մեկնարկը կհետաձգվեր եւս 1-1.5 տարով:
«Մենք բոլորս ձգտում ենք այս ծրագրի արդյունավետ իրականացմանը: Սակայն պետք է հասկանալ, որ եթե խնդիրներ առաջանան, մասնավորապես` ժամկետների մասով, ապա պատասխանատվությունը կրելու է ոչ միայն Երեւանի քաղաքապետն ու գլխավոր ճարտարապետը, այլ բոլոր նրանք, ովքեր մասնակցում են որոշումների կայացմանը», - եզրափակեց գլխավոր ճարտարապետը` չպարզաբանելով, թե որտեղից են մետրոյի կայարանի կառուցման համար նախատեսված միջոցները` այն պայմաններում, երբ 2019-ին մայրաքաղաքային բյուջեն կատարվել է ընդամենը 70.5 տոկոսով:

Уже в этом году будут ощутимы работы по строительству станции метро и канатной дороги в Ереване. Об этом на заседании Совета старейшин Еревана 19 марта заявил главный архитектор столицы Артур Месчян.
По его словам, компания «Doppelmayr Seilbahnen GmbH» предложила 3 варианта реализация проекта по строительству канатной дороги, один из которых был принят, направлен в Минфин, где получил одобрение. «Затем планируется провести обсуждение в Министерстве экономики. Темпы работы и по части канатной дороги в Нор Норке, и по части метрополитена очень хорошие. В этом году уже планируется начать строительство моста как части проекта станции метро в Ачапняке», - отметил Месчян.
Он пояснил, что если бы был объявлен тендер, то учитывая масштабы проектов, их старт затянулся бы еще на 1 – 1,5 года.
«Мы все стремимся к эффективной реализации этого проекта. Однако нужно понимать, что если возникнут проблемы, в частности, по срокам, то ответственность будет нести за это не только мэр города и главный архитектор, но и все те, кто участвует в принятии решений», - заключил главный архитектор, так и не пояснив, откуда средства на строительство станции метро в условиях, когда столичный бюджет в 2019 году выполнен лишь на 70,5%.