Մարտի 25-ին Հայաստանի Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ հաստատել է «Պետական տուրքերի մասին» օրենքում եւ հարակից օրենքներում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագծերի փաթեթը: Փոփոխություններին աջակցել են խորհրդարանի 88 պատգամավոր, 16-ը դեմ է եղել, ձեռնպահ է մնացել 1-ը:
Նշենք, որ Հայաստանի կառավարությունը ցեմենտի եւ կլինկերի շուկաներում գների աննախադեպ անկման պատճառով առաջարկել է երկարաձգել Իրանից եւ մի շարք այլ երկրներից ցեմենտի ներմուծման «սահմանափակումները»:
Խոսքը, մասնավորապես, Իրանից ցեմենտի ներկրման համար մաքսատուրք սահմանելու մասին է: Մեկ տարի առաջ արդեն մաքսատուրք էր սահմանվել Իրանից եւ մի շարք այլ երկրներից ցեմենտի ներկրման համար, որը մեկ տոննայի դիմաց 14 հազար դրամ է կազմում: Այս սահմանափակումը նախատեսվում էր հանել ապրիլին, սակայն այժմ ՀՀ կառավարությունն առաջարկել է երկարաձգել այն մինչեւ ընթացիկ տարվա դեկտեմբերի 31-ը` վերանայման եւ նշված ժամանակահատվածի կրճատման հնարավորությամբ:

Национальное Собрание Армении в первом чтении 25 марта одобрило пакет законопроектов о внесении дополнений в закон «О государственной пошлине» и в смежные законы. Поправки поддержали 88 депутатов парламента, «против» выступили 16, воздержался 1.
Отметим, что Правительство Армении из-за беспрецедентного обвала цен на рынке цемента и клинкера предложило продлить «ограничения» на ввоз цемента из Ирана и ряда других стран. Речь, в частности, идет об установлении пошлины на импорт цемента из Ирана. Год назад уже была установлена пошлина на ввоз цемента из Ирана и ряда других стран, которая составляет 14 тысяч драмов за одну тонну. Это ограничение должно было быть снято в апреле, однако теперь Правительство предложило продлить его до 31 декабря текущего года, однако с возможностью повторного обсуждения и сокращения указанного срока.