Կիրակի Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին ներողություն է խնդրել երկրի անապահով խավից սահմանված 21-օրյա մեկուսացման կապակցությամբ խորացող ճգնաժամի համար, որի ընթացքում ավելի հաճախ են քննադատում իշխանություններին սահմանված միջոցառումներ ոչ բավարար ադեկվատ պլանավորման համար, գրում է The Reuters-ը։
Երեքշաբթի Մոդին հայտարարել է երկրում մեկուսացման մասին նոր տիպի կորոնավիրուսի հետագա տարածումը կանխարգելելու նպատակով։ Սակայն այդ որոշումը ուժգին հարված է հասցրել երկրի անապահով խավին՝ հանգեցնելով սովի եւ գործազուրկ միգրանտների փախուստին դեպի հայրենի գյուղեր։
«Նախ ես կցանկանայի ներողություն խնդրել իմ բոլոր հայրենակիցներից։ Աղքատները միանշանակ կմտածեն, թե նա ինչ վարչապետ է, որը ներքաշել է մեզ այդպիսի տհաճ իրավիճակների մեջ»,- հայտարարել է Նարենդրա Մոդին։
Ընդ որում՝ նա դիմել է բնակիչներին՝ հայտարարելով, որ երկրի իշխանությունները չունեին այլընտրանք։
Վերջին տվյալներով Հնդկաստանում գրանցված է կորոնավիրուսով վարակման 979 դեպք, որոնցից 25-ը՝ մահվան ելքով։

Премьер-министр Индии Нарендра Моди в воскресенье извинился перед необеспеченными жителями страны за углубляющийся кризис на фоне введенной 21-дневной изоляции, в ходе которой все чаще звучит критика в адрес властей в связи с недостаточно адекватным планиованем введенных мер, пишет The Reuters.
Моди объявил об изоляции страны во вторник с целью предотвращения дальнейшего распространения коронавируса нового типа. Однако это решение больно ударило по необеспеченным слоям населения, приведя к голоду и побегу безработных мигрантов в родные селения.
В первую очередь я бы хотел извиниться перед всеми моими соотечественниками. Бедные определенно подумают, что это за премьер-министр, который втянул нас в такие неприятности», - заявил Нарендра Моди.
При этом он воззвал к жителям, заявив, что у властей страны не было иного выхода.
В Индии по последним данным зафиксировано 979 случаев заражения коронавирусом. 25 из которых окончились летальным исходом.