Արգենտինայի մայրաքաղաքում կորոնավիրուսի տարածման դեմ մարտի 20-ին սահմանված համընդհանուր կարանտինի ֆոնին 50%-ով նվազել է օդի աղտոտվածությունը։ Այս մասին ուրբաթ օրը հայտնել է քաղաքի կառավարության մամուլի ծառայությունը, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
Շրջակա միջավայրի պաշտպանության գործակալությունը տվյալներ է հավաքել մարտի 20-25-ը մթնոլորտում աղտոտող նյութերի առկայության մասին եւ համեմատել է դրանք անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի հետ։ Արդյունքները ցույց են տվել, որ ածխածնի մոնոօքսիդի, ազոտաթթվի եւ կասեցված մասնիկների խտությունը կրճատվել է 50%-ով։
Քաղաքի կառավարության գնահատականով՝ օդն ավելի մաքուր է դարձել նախեւառաջ ավտոմոբիլային թրաֆիքի զգալի նվազումից։ Երկրում պարտադիր սոցիալական մեկուսացման մասին հրամանագրի համաձայն, անձնական տրանսպորտից կարող են օգտվել միայն այն քաղաքացիները, որոնք կարող են ապացուցել, որ իրենց անհրաժեշտ է դուրս գալ տնից եւ գնալ այլ վայր։
Ինչպես նշում է Շրջակա միջավայրի պաշտպանության գործակալությունը, մի քանի ժամ առաջ այն բանից, երբ երկրի նախագահ Ալբերտո Ֆերնանդեսը հայտարարել է համընդհանուր կարանտին մտցնելու մասին, Բուենոս Այրեսում օդի աղտոտվածության մակարդակը նկատելիորեն մեծացել է։ Փորձագետների խոսքերով՝ այդ աճը կապված է նրա հետ, որ շատ քաղաքացիներ գնացել են խանութներ, որպեսզի պատրաստվեն մեկուսացման ռեժիմին։

Уровень загрязнения воздуха а аргентинской столице за первую неделю всеобщего карантина, введенного 20 марта из-за распространения коронавируса, снизился на 50%. Об этом сообщила в пятницу пресс-служба правительства города, передает ТАСС.
Агентство по защите окружающей среды собрало данные о наличии в атмосфере загрязняющих веществ в атмосфере в период с 20 по 25 марта и сравнило полученные сведения с аналогичным периодом прошлого года. Результаты показали, что концентрация монооксида углерода, оксида азота и взвешенных частиц сократилась на 50%.
По оценке правительства города, воздух стал чище, прежде всего, из-за значительного снижения автомобильного трафика. Согласно указу о введении в стране режима обязательной превентивной социальной изоляции, личным транспортом могут пользоваться только граждане, которые могут доказать, что им необходимо выйти из дома и доехать до другого места.
Как отмечает Агентство по защите окружающей среды, за несколько часов до того, как президент страны Альберто Фернандес объявил о введении общего карантина, уровень загрязнения воздуха в Буэнос-Айресе заметно увеличился. По словам экспертов, рост связан с тем, что многие горожане поехали в магазины, чтобы подготовиться к режиму изоляции.