Խաչատրյանների փաստաբանական խումբն այսօր՝ ապրիլի 10–ին,  հայտարարություն է տարածել, որում մասնավորապես ասվում է.
«Բազմիցս բարձրաձայնել ենք, որ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում քննվող քրեական գործի շրջանակներում տարբեր պետական մարմինների կողմից մշտապես կոպիտ և բացահայտ կերպով խախտվել են Գագիկ Խաչատրյանի և Կարեն Խաչատրյանի իրավունքները, ովքեր արդեն շուրջ 7 ամիս է գտնվում են կալանքի տակ: Սակայն պարզվում է, որ այս անօրինականությունները չեն սահմանափակվում բացառապես Գագիկ և Կարեն Խաչատրյաններով: Ներկայումս էլ անհիմն քրեական հետապնդումներ են սկսվել Գագիկ Խաչատրյանի որդիներ՝ Գուրգեն և Արտյոմ Խաչատրյանների, ինչպես նաև հորեղբոր որդի՝ Արամ Խաչատրյանի նկատմամբ»:
Մասնավորապես, 2020 թվականի մարտի 27-ին քրեական վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից կայացված ակնհայտ անօրինական և անհիմն որոշումներով կալանքներ են դրվել վերը նշված բոլոր անձանց գույքերի վրա: Չնայած որ նույնիսկ տարրական իրավաբանական գիտելիքներ ունեցող անձը՝ ծանոթանալով վերագրվող արարքների ձևակերպումներին, անմիջապես կփաստի, որ դրանք զուրկ են իրավական և փաստական հիմքից, սակայն այս պահին դեռևս չանդրադառնալով դրանց անհիմն լինելու հավաստող հիմնավորումներին, հարկ ենք համարում հատուկ ընդգծել, որ վերը նշված բոլոր անձանց՝ հատկապես «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի համահիմնադիրներ, խորհրդի նախագահ և անդամներ Գուրգեն, Արտյոմ և Արամ Խաչատրյանինների՝ անխտիր բոլոր գույքերի, բանկային հաշիվների և կազմակերպություններում ունեցած մասնաբաժինների վրա կալանք դնելով քրեական վարույթն իրականացնող մարմինը ոչ միայն կոպիտ կերպով խախտել է գույքի վրա կալանք դնելը կանոնակարգով քրեադատավարական նորմերը, ոչ միայն անօրինական ձևով սահմանափակել է նրանց՝ ՀՀ Սահմանադրությամբ երաշխավորված սեփականության իրավունքը, այլ նաև հսկայական բիզնես վնասներ է պատճառում, ինչն իր անխուսափելի բացասական ազդեցությունն է ունենալու «Գալաքսի» ընկերությունների խմբում ընդգրկված 15 ընկերությունների և նրանց շուրջ 3000 աշխատակիցների համար:
Գույքերի վրա կալանք դնելու մասին որոշումների անօրինականության մասով հարկ է նշել, որ իրականում բացակայում են այդ որոշումները կայացնելու համար օրենքով պարտադիր համարվող հիմքերն ու հիմնավորումները, սակայն դա էլ մի կողմ թողնելով, պետք է նշել, որ օրենքը հստակ սահմանում է, որ կալանքի տակ դրվող գույքի չափը չի կարող գերազանցել ենթադրյալ պատճառված վնասի չափը: Այսինքն, եթե մեղսագրվում է որոշակի գումարի չափով վնաս պատճառած արարք, ապա գույքի վրա կալանք կարող է դրվել բացառապես այդ կոնկրետ գումարի չափով և դրանից ոչ մի լումա ավել: Սույն դեպքում, անտեսելով այս օրենսդրական պահանջը, քրեական վարույթն իրականացնող մարմինը կալանք է դրել Գուրգեն, Արտյոմ և Արամ Խաչատրյաններին վերագրվող ենթադրյալ նյութական վնասը բազմապատիկ անգամ գերազանցող գույքի վրա:
Վստահ ենք, որ նման պրոֆեսիոնալ կառույցներում, ինչպիսիք են ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտը և այդ քրեական գործի նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող ՀՀ գլխավոր դատախազությունը, լավագույնս տիրապետում են այս հասարակ իրավական նորմին։
Ավելին, օրենքով նաև մեկ այլ պահանջ է սահմանված, որի համաձայն գույքի սեփականատերն իրավունք ունի որոշել, թե առաջին հերթին իր որ գույքի վրա կալանք դրվի, որը բավարար է և համապատասխանում է ենթադրյալ պատճառված վնասի չափին: Բնականաբար, գույքի սեփականատիրոջ այդ իրավունքի իրացումը պետք է ապահովի քրեական վարույթն իրականացնող մարմինը, սակայն այս հասարակ նորմը ևս չի պահպանվել:
Հաշվի առնելով ՀՀ-ում հայտարարված արտակարգ դրությունը, կորոնովիրուսի համաճարակի կանխարգելման նպատակով իրականացվող սահմանափակումների պատճառով, առանց այն էլ խոցելի վիճակում հայտնված «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի բնականոն բիզնես գործունեությունը չխաթարելու, մոտ 3000 աշխատակիցների հնարավոր գործազրկունությունից խուսափելու անհրաժեշտությունից ելնելով, ընկերությունների խմբի կառավարման խորհրդի նախագահ Գուրգեն Խաչատրյանը բազմիցս խնդրել և դիմել է, որպեսզի քրեական վարույթն իրականացնող մարմինը ձեռնպահ մնա բիզնեսի հետ կապված անօրիանական գործողություններից:
Խաչատրյանների փաստաբանական թիմը ՀՀ իրավապահ մարմիններին կոչ է անում քրեական գործի քննությունն իրականացնել օրինականության շրջանակներում, զերծ մնալ ոչ իրավաչափ նպատակներ հետապնդող և, հատկապես, տնտեսական գործունեությունը վնասող անօրինական գործողություններից:
Միաժամանակ հիշեցնում ենք, որ ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքի համաձայն՝ պետական մարմինների կամ դրանց պաշտոնատար անձանց ապօրինի գործողությունների հետևանքով քաղաքացուն կամ իրավաբանական անձին պատճառված վնասները հատուցվում է Հայաստանի Հանրապետությունը»:

Адвокатская группа бывшего министра финансов, бывшего председателя Комитета государственных доходов Гагика Хачатряна сегодня, 10 апреля, выступила с заявлением.
«Мы неоднократно заявляли о том, что в рамках расследования уголовного дела в Службе национальной безопасности Армении со стороны различных государственных органов постоянно грубо и открыто нарушались права Гагика Хачатряна и Карена Хачатряна, которые уже на протяжении 7 месяцев находятся под арестом. Однако выясняется, что эт беззакония не ограничиваются исключительно Гагиком и Кареном Хачатрянами. В настоящее время начались безосновательные уголовные преследования в отношении сыновей Гагика Хачатряна – Гургена и Артема Хачатрянов, а также его кузена Арама Хачатряна.
В частности, со стороны органа, проводящего уголовное производство, 27 марта 2020 года по очевидно незаконным и безосновательным решениям были наложены аресты на имущества всех отмеченных выше лиц.
Несмотря на то, что даже лицо, владеющее элементарными юридическими знаниями, ознакомившись с формулировками приписываемых им деяний, сразу же констатирует, что они лишены правовых и фактических оснований, в настоящее время пока не затрагивая основания, свидетельствующие об их безосновательности, считаем необходимым особо подчеркнуть, что наложением ареста на исключительно все имущества, номера счетов и акции отмеченных выше лиц, особенно сооснователей группы компаний «Галакси», председателя совета и членов Гургена, Артема и Арама Хачатрянов орган, осуществляющий уголовное производство, не только грубо нарушил уголовно-процессуальные нормы наложения ареста на имущество, не только незаконно ограничил их право на собственность, гарантированное Конституцией РА, но также причиняет огромный ущерб бизнесу, что будет иметь необратисые последствия для 15 компаний, входящих в группу компаний «Галакси» и порядка 3 000 сотрудников этих компаний.
По части незаконности наложения ареста на имущества необходимо отметить, что на самом деле отсутствуют основания и обоснования, считающиеся обязательными для вынесения этих решений. Однако оставив в стороне и это, необходимо отметить, что закон четко определяет, что размер имущества, на которое налагается арест, не может превышать сумму предполагаемого ущерба.
То есть в случае предъявления обвинения в причинении ущерба на определенную сумму арест можт быть наложен исключительно на имущество, соответствующее по сумме данному конкретному ущербу и не более.
В данном случае, проигнорировав это законодательное требование, орган, осуществляющий уголовное производство, наложил арест на имущество, многократно превыщающее размер материального ущерба, приписываемого Гургену, Артему и Араму Хачатрянам.
Мы уверены, что в таких профессиональных структурах, как следственный департамент Службы национальной безопасности РА и генпрокуратура Армении, реализующая контроль над законностью предварительного следствия по этому уголовному делу, великолепно владеют этой простой правовой нормой.
Более того, по закону выдвинуто еще одно требование, согласно которому собственник имущества имеет право решать, на которое из его имуществ в первую очередь должен быть наложен арест, с тем, чтобы его стоимость соответствовала размеру предполагаемого ущерба.
Естественно, реализацию этого права собственника должен обеспечивать орган, реализующий уголовное производство, однако эта простая норма также не была соблюдена.
Принимая во внимание объявленное в Армении чрезвычайное положение, введенное из-за ограничений с целью предотвращения эпидемии коронавируса, исходя из необходимости предотвратить срыв нормальной деятельности группы компаний «Галакси» и увольнение около 3 000 сотрудников, и без того оказавшихся в уязвимом положении, председатель совета управления группы компаний Гурген Хачатрян неоднократно просил и обращался в связи  с тем, чтобы орган, осуществляющий уголовное производство, воздерживался от незаконных действий, связанных с бизнесом.
Команда адвокатов Хачатряна призывает правоохранительные органы Армении проводить следствие уголовного дела в рамках закона, воздерживаться от незаконных действий, преследующих неправомерные цели и, особенно, наносящих вред экономической деятельности.
В то же время напоминаем, что согласно Гражданскому законодательству Республики Армения, вред, нанесенный гражданину или юридическому лицу в результате незаконных действий государственных органов или их должностных представителей, компенсирует Республика Армения», - отмечается в заявлении адвокатов.