Հայտնի վրացի կինոռեժիսոր, սցենարիստ, դերասան, նկարիչ եւ բանաստեղծ Ռեզո Էսաձեն մահացել է 87 տարեկանում, հայտնում է «Նովոստի- Գրուզիան»:
Ռեժիսորի ընտանիքի անդամներն այս մասին հայտնել են Հանրային հեռուստատեսությանը տված մեկնաբանության մեջ:
Ռեզո Էսաձեն ծնվել է 1934 թվականի փետրվարի 18-ին Վրաստանի Շեմոկմեդի գյուղում: 1956 թվականին ավարտել է Թբիլիսիի համալսարանի ֆիզիկա-մաթեմատիկական ֆակուլտետը՝ «երկրաֆիզիկոսի» մասնագիտությամբ: Ֆիզիկա եւ աստղագիտություն է դասավանդել դպրոցում, Թբիլիսիի աստղաֆիզիկական կայանի կրտսեր գիտաշխատող է:
Էսաձեն 1964 թվականին ավարտել է ՎԳԻԿ-ի ռեժիսորական ֆակուլտետը, արդեն 2 տարի հետո դարձել է «Լենֆիլմ» կինոստուդիայի ռեժիսոր, իսկ 1972 թվականից՝ «Գրուզիա ֆիլմ» կինոստուդիայի: Դերասան Ռեզո Էսաձեն նկարահանվել է Միխայիլ Ռոմի «Մեկ տարվա ինն օրերը» ֆիլմում, Թենգիզ Աբուլաձեի «Ապաշխարություն», Իրակլի Կվիրիկաձեի «Անարա փոքր քաղաքը», Նիկոլայ Գուբենկոյի «Հանգստացողների կյանքից», Նիկոլայ Լեբեդեւի «Գայլխեղդ՝ գորշ շների ցեղից» ֆիլմերում:
Որպես ռեժիսոր աշխատել է 11 կինոնկարների վրա, որոնց թվում են՝ «Մեկ երիտասարդ կյանքի չորս էջ» (1967), «Վայրկյանաչափ» (1970), «Սեր առաջին հայացքից» (1975), «Հարսանեկան նվեր» (1982) եւ այլ ֆիլմեր:
Էսաձեի վերջին աշխատանքն է եղել «Ամիսն՝ ինչպես մեկ օր» կինոնկարը, որը նա նկարահանել է 2016 թվականին ռեժիսոր Լաշա Մինդիաշվիլիի հետ:
Ռեզո Էսաձեն Վրաստանի վաստակավոր արտիստ է, Շոթա Ռուսթավելիի անվան մրցանակի դափնեկիր, բազմաթիվ հանրապետական, համամիութենական եւ միջազգային փառատոների հաղթող, Ռուսաստանի եւ Վրաստանի նկարիչների միությունների անդամ: 2016 թվականին Թբիլիսիի XVII միջազգային կինոփառատոնում մրցանակ է ստացել լավագույն լիամետրաժ գեղարվեստական ֆիլմի համար («Ամիսն՝ ինչպես մեկ օր»): Նույն կինոփառատոնում արժանացել է «Ոսկե Պրոմեթեոս» մրցանակի՝ վրացական կինոյի զարգացման մեջ բացառիկ ավանդի համար:
2019 թվականի փետրվարին հայտնի կինոռեժիսորի 85-ամյա հոբելյանի առիթով «Ռուսթավելի» կինոթատրոնի դիմաց բացվել է նրա անվանական աստղը:

Известный грузинский кинорежиссер, сценарист, актер, художник и поэт Резо Эсадзе скончался на 87 году жизни, сообщает Новости-Грузия.
Об этом члены семьи режиссера сообщили в комментарии Общественному телевидению.
Резо Эсадзе родился 18 февраля 1934 в селе Шемокмеди (Гурия) Грузии. В 1956 году окончил физико-математический факультет Тбилисского университета по специальности «геофизика». Преподавал физику и астрономию в школе, младший научный сотрудник астрофизической станции Тбилисского университета.
В 1964 году Эсадзе окончил режиссерский факультет ВГИКа, уже через два года стал режиссером киностудии «Ленфильм», а с 1972 года — киностудии «Грузия-фильм». Актер Резо Эсадзе снимался в фильмах «Девять дней одного года» Михаила Ромма, «Покаяние» Тенгиза Абуладзе, «Городок Анара» Ираклия Квирикадзе, «Из жизни отдыхающих» Николая Губенко, «Волкодав из рода Серых Псов» Николая Лебедева.
В качестве режиссера работал над 11 картинами, среди которых «Четыре страницы одной молодой жизни» (1967), «Секундомер»(1970), «Любовь с первого взгляда» (1975), «Свадебный подарок» (1982) и другие фильмы.
Последней работой Эсадзе стала кинокартина «Месяц, как один день», которую он снял в 2016 году вместе с режиссером Лашей Миндиашвили.
Резо Эсадзе — заслуженный артист Грузии, лауреат премии имени Шота Руставели, победитель многочисленных республиканских, всесоюзных и международных фестивалей, член Союзов художников России и Грузии. На XVII Тбилисском международном кинофестивале в 2016 году получил приз за лучший полнометражный художественный фильм («Месяц, как один день»). На этом же форуме удостоен приза «Золотого Прометея» за исключительный вклад в развитие грузинского кино.
В феврале 2019 года по случаю 85-летнего юбилея известного кинорежиссера перед кинотеатром «Руставели» была открыта его именная звезда.