Հայաստանի ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը Եվրախորհրդարանի նախագահ Եժի Բուզեկի հրավերով մայիսի 2-ին ժամանել է Բրյուսել` մասնակցելու ԵՄ Արեւելյան գործընկերության` ԵՎՐԱՆԵՍԹ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի մայիսի 3-ին կայանալիք հիմնադիր նիստին:
ԱԺ մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ նույն օրը երեկոյան Հ. Աբրահամյանը հանդիպել է Եվրախորհրդարանի նախագահ Եժի Բուզեկի հետ: ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ եվրոպական կառույցներին ինտեգրվելու ուղղությունը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության գերակայություններից է: Նա կարեւորել է Եվրախորհրդարանի եւ Հայաստանի ԱԺ-ի միջեւ այս տարի ստորագրված Վերապատրաստման ծրագիրը, որը` Եվրոպական հեղինակավոր կառույցի հարուստ փորձին ծանոթանալու նպատակն ունի:
Հովիկ Աբրահամյանը համոզմունք է հայտնել, որ մայիսի 18-ին Եժի Բուզեկի այցը Հայաստան նոր լիցք կհաղորդի Ազգային ժողովի եւ Եվրախորհրդարանի միջեւ հետզհետե ամրապնդվող հարաբերություններին:
Եժի Բուզեկը կարեւորել է Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդումը, բարձր է գնահատել նկատելի առաջընթացը այս ուղղությամբ` նշելով, որ ԵՄ-ն շահագրգիռ է Հայաստանի հետ ընդլայնել համագործակցությունը: Անհրաժեշտ համարվել տնտեսական փոխգործակցության ակտիվացումը, ներդրումային ծրագրերի իրականացումը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաեւ Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումներին` կարեւորելով ազատ եւ ժողովրդավարական ընտրությունների անցկացումը:
Մայիսի 3-ին ԱԺ նախագահը կմասնակցի Բրյուսելում կայանալիք ԵՎՐԱՆԵՍԹ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի հիմնադիր նիստին, որին կմասնակցեն նաեւ Արեւելյան գործընկեր երկրների խորհրդարանների նախագահները: Հովիկ Աբրահամյանը հանդես կգա ուղերձով: Նախատեսվում է ԵՎՐԱՆԵՍԹ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի հիմնադիր ակտի ստորագրում եւ կանոնակարգի ընդունում:

YEREVAN. Speaker of the Armenian Parliament Hovik Abrahamyan left for Brussels on May 2 at the invitation of President of European Parliament Jerzy Buzek.
At the meeting with the President of European Parliament, the Armenian Speaker stressed that integration into European agencies is one of Armenia’s foreign policy priorities. He attached significance to the Retraining program between the Armenian National Assembly and European Parliament.
Abrahamyan expressed confidence that Jerzy Buzek’s visit to Armenia scheduled for May 18 will give new impetus to improvement of bilateral relations.
In his turn, President of the European Parliament emphasized the progress in democracy strengthening in Armenia, adding the EU is interested in deepening cooperation with Armenia. He also stressed the necessity of intensification of economic cooperation and implementation of investment programs.
Abrahamyan will attend the inaugural meeting of Euronest Parliamentary Assembly in Brussels today. Speakers of “Eastern Partnership” member states will participate in the meeting, the press service of the Armenian National Assembly inforedm Armenian News-NEWS.am.