Նախօրեին ծանր հիվանդությունից վախճանվել է Գեորգի Հովհաննեսի Կիվիրյանը՝ NEWS.am կայքի գլխավոր խմբագիր Արմենիկա Կիվիրյանի հայրը։
NEWS.am-ի խմբագրակազմը խորապես ցավակցում է Կիվիրյանների ընտանիքին այս անդառնալի կորստի համար։ Գեորգի Կիվիրյանը մեր հիշողություններում կմնա իր անսպառ լավատեսությամբ, կյանքի նկատմամբ մեծ սիրով, հումորի զգացումով, մոտիվացնելու անհավանական հատկությամբ։
Հաշվի առնելով երկրում առկա կորոնավիրուսի համավարակը` հարկ ենք համարում նշել, որ Գեորգի Կիվիրյանի մահվան պատճառը վարակը չէ։
Գեորգի Կիվիրյանի որդին՝ վերլուծաբան Արգիշտի Կիվիրյանը, իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է.
«Նախօրեին, ծանր հիվանդությունց վախճանվեց հայրս՝ Գեորգի Հովհաննեսի Կիվիրյանը՝ ծնված 1945 թվականին Աբխազիայում։ Հայրս համշենցի էր, մանկավարժ, ավելի քանի 30 տարի Աբխազիայի մի շարք հայկական դպրոցներում աշխատել է տնօրեն։ Ինչքան էլ կապված էր իր ծննդավայրին, ինչպես մեր ընտանիքի բոլոր անդամները, վերջիվերջո տեղափոխվեց և բնակվում էր Երևանում։ Հայրս համարում էր, որ ամեն ազգ պետք է ապրի իր հողի վրա ու հայրենասիրության մասին քո ոչ մի խոսք չունի արժեք, եթե դու չես ձգտում վերադառնալ ու ապրել քո Հայրենիքում։ Հորս եմ պարտական քաղաքականության նկատմամբ իմ հետաքրքրվածությամբ, երբ դեռ պատանեկությանս տարիներին հայրս ինձ մատակարարում էր տարատեսակ քաղաքական գրականությամբ, որոնք ընթերցելուց հետո սկսվում էին մեր քննարկումները և բանավեճերը քաղաքական այս կամ այն թեմայի շուրջ․․․
Պապ, քանի ես կամ, դու միշտ կաս․․․
Հորս հոգեհանգիստը տեղի կունենա հունիսի 2-ին, ժամը` 18:00-20:00-ն San Lazaro սգո սրահի 1 դահլիճում (Շահումյանի գերեզմանատան ճանապարհին,), սակայն հաշվի առնելով մոլեգնող կորոնավիրուսի վարակը, ես իմ բոլոր ընկերներին ու մտերիմներին կոչ եմ անում զերծ մնալ այցելելուց։ Սրանք զուտ խոսքեր չեն, այլ թախանձագին խնդրանք՝ բոլորս տանը ունենք խոցելի խմբի ներկայացուցիչ, և ոչ մեկը իրավունք չունի վտանգելու մյուսի առողջությունը։ Համարեք, որ ես բոլորիդ դիտարկել եմ ներկա․․․

The editorial staff of Armenian News-NEWS.am expresses deep condolences to the Kiviryans on the occasion of this irreversible loss. Georgi Kiviryan will remain in our memories with his endless optimism, great love for life, sense of humor and incredible ability to motivate people.
Taking into consideration the coronavirus pandemic in Armenia, Armenian News-NEWS.am deems it necessary to state that Georgi Kiviryan didn’t die from the coronavirus.
Georgi Kiviryan’s son, analyst Argishti Kiviryan posted the following on his Facebook page:
“Yesterday, my father, Georgi Kiviryan (born in 1945 in Abkhazia), died from a serious illness. My father was from Hamshen, was a pedagogue and worked as a director of several Armenian schools in Abkhazia for over 30 years. No matter how attached he was to his hometown, like all the members of our family, he also eventually moved and settled in Yerevan. My father believed that every nation has to live on its land and none of your words about patriotism means anything, if you don’t aspire to return and live in your homeland. I owe it to my father for my interest in politics. When I was a teen, my father would provide me with various books that I would read and engage in debates over this or that political issue…
Dad, you will always exist so long as I exist…
The Requiem Service for my father will take place on June 2 (6 p.m.-8 p.m.) at San Lazaro Funeral Home, but taking into consideration the growing pandemic, I call on all my friends and close ones to not come. I would really like to ask everyone not to come because we all have elderly at home, and nobody has the right to put other people’s lives at risk.