Դիմակ կրելու կանոնների խախտման համար տուգանք կսահմանվի. համապատասխան փոփոխությունները Քրեական օրենսգրքում եւ Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում արդեն ներկայացվել են Վրաստանի խորհրդարան:
Փոփոխությունների համաձայն՝ ֆիզիկական անձը կտուգանվի 50 լարիով (մոտ 17 դոլար)՝ փակ հասարակական վայրում դիմակ կրելու կանոնները խախտելու համար, հայտնում է News-Georgia-ն:
Միեւնույն ժամանակ, իրավաբանական անձը, որը թույլ կտա առանց դիմակ ունեցող քաղաքացիներին մուտք գործել սեփական կամ վարձակալած փակ հանրային տարածք, կտուգանվի 500 լարիով (մոտ 170 դոլար):
Ըստ օրինագծի՝ 50 լարիով կտուգանվեն ուղեւորները, ովքեր դիմակ չեն օգտագործում հասարակական տրանսպորտում, այդ թվում նաեւ մետրոյում: Հասարակական տրանսպորտի առանց դիմակի վարորդը նույնպես կտուգանվի 50 լարիով:
Ինչ վերաբերում է տաքսիին (M1 կատեգորիա), ապա այս դեպքում եւս վարորդը եւ ուղեւորները պետք է դիմակներով լինեն: Եթե ուղեւորը դիմակ չունի, ապա կտուգանվի 50 լարիով, ինչպես եւ տաքսիի վարորդը: 50 լարի տուգանք է նախատեսված ինչպես վարորդի, այնպես էլ ուղեւորների համար, եթե ավտոմեքենայում չորսից ավել մարդ կա՝ վարորդը ներառյալ:
Փոփոխությունները վերաբերում են նաեւ մեկուսացման եւ կարանտինի կանոնների խախտումներին, այս դեպքում ֆիզիակական անձը կտուգանվի 2 հազար լարիով (մոտ 690 դոլար), իսկ իրավաբանական անձը՝ 10 հազար լարիով (մոտ 3.4 հազար դոլար):

За нарушение правила ношения маски будет установлен штраф, — соответствующие поправки в Уголовный кодекс и Кодекс административных правонарушений уже поступили в парламент Грузии.
Согласно поправкам, физическое лицо будет оштрафовано на 50 лари (около 17 долларов) за нарушение правил ношения маски в закрытом общественном месте, передает Новости-Грузия.
В то же время, юридическое лицо, которое допустит в принадлежащее ему или арендуемое закрытое публичное пространство граждан без маски, будет оштрафовано на 500 лари (около 170 долларов).
Согласно законопроекту, штрафовать на 50 лари будут и пассажиров, которые не используют маску во время проезда в общественном транспорте, в том числе, в метро. Водитель общественного транспорта без маски также будет оштрафован на 50 лари.
Что касается такси (категория М1), то и в этом случае водитель и пассажиры обязаны быть в масках. Если пассажир не наденет маску, он будет оштрафован на 50 лари, как и водитель такси.
Штраф в 50 лари и для водителя, и для пассажиров, предусмотрен и в том случае, если в автомобиле такси передвигаются более четырех человек, включая водителя.
Изменения также касаются нарушений правил изоляции и карантина – в этом случае физическое лицо будет оштрафовано на 2 тысячи лари (около 690 долларов), а юридическое — на 10 тысяч лари (около 3,4 тысячи долларов).