Հայաստանը զբաղեցրել է 81-րդ հորիզոնականը Deep knowledge group-ի կազմակերպած վարկանշային աղյուսակում, որտեղ գնահատվել են երկրներն ու տարածաշրջանները COVID-19-ի անվտանգության եւ դրանով վարակման ռիսկերի տեսանկյունից։
Deep knowledge group կազմակերպությունը կազմել է վարկանիշ, որում գնահատել 200 երկիր նոր տիպի կորոնավիրուսով վարակվելու եւ անվտանգության տեսանկյունից։
Վարկանիշը կազմվել է 130 որակական եւ քանակական չափորոշիչների հիման վրա, եւ ավելի քան 11 400 դրույթներով։ Մասնավորապես, ուսումնասիրվել է կարանտինի արդյունավետությունը, մոնիթորինգն ու ախտորոշումը, առողջապահության համակարգի պատրաստվածությունն ու կառավարության արդյունավետությունը։
Այդ սկզբունքով պետությունները բաժանվել էին նաեւ անվտանգության չորս մակարդակի․ Հայաստանը հայտնվել է 3-րդ մակարդակում։
Հայաստանը զբաղեցրել է 81-րդ տեղը վարկանշում՝ հայտնվելով ամենավերջին տեղում հարեւան երկրների շրջանում։
Վրաստանը հայտնվել է 39-րդ հորիզոնականում, Ադրբեջանը՝ 75-րդում, Թուրքիան՝ 37-րդում, իսկ Իրանը՝ 73-րդում։
Երկրների վարկանշի առաջին եռյակում են Շվեյցարիան, Գերմանիան եւ Իսրայելը, իսկ այդ տեսանկյունից ամենաանվտանգ երկիրը Սուդանն է։

Armenia is 81st in the Deep Knowledge Group ranking of countries and regions in terms of safety and the risks of COVID-19 infection.
The rating was compiled based on 130 qualitative and quantitative parameters - taking into account the effectiveness of quarantine, monitoring, and diagnostics, the readiness of the health system, and the efficiency of the government.
According to these principles, the states were also divided into four levels of security: Armenia was on the 3rd level.
What comes to Armenia's neighbors, Georgia was in 39th place, Azerbaijan - in 75th, Turkey - in 37th, and Iran - in 73rd.
Switzerland, Germany, and Israel top the ranking, while Sudan turned out to be the most unsafe country amid the pandemic.