Իտալիայի բժիշկները COVID-19 կորոնավիրուսի վարակում են հայտնաբերել 28 միգրանտների մոտ, որոնք փրկվել են Միջերկրական ծովում՝ գերմանական Sea Watch նավի կողմից, չորեքշաբթի հայտնել է նորությունների RaiNews24 ալիքը։
Ավելի վաղ 200 վթարի ենթարկված փախստականներ բարձրացվել էին կարանտինային Moby Zaza նավի վրա, որը շրջայց էր կատարում սիցիլիական Պորտո Էմպեդոկլե նավահանգստում։ Երեքշաբթի նրանց բոլորին կորոնավիրուսի թեսթ են արել։ 28 դեպքերում թեսթերը դրական արդյունք են ունեցել, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի-ն։
Հաղորդվել է նաեւ, որ երեքշաբթի միգրանտներից մեկը շտապ հոսպիտալացվել է Կալտանիսետա քաղաքի ինֆեկցիոն հիվանդանոց՝ տուբերկուլյոզի կասկածով։ Նրա մոտ նաեւ կորոնավիրուս է հայտնաբերվել։
Սրա հետ կապված՝ Սիցիլիայի նախագահ Նելո Մուզումեչին ընդգծել է, որ ծովում փրկված միգրանտներին հատուկ կարանտինային նավ բարձրացնելու շրջանային իշխանությունների որոշումը շատ արդարացված էր։ «Այսօր ավելի քան հասկանալի է մեր նախկին հարցումը։ Իսկ նրանք, ովքեր զառանցում էին՝ մեղադրելով մեզ ռասիզմի մեջ, այժմ հասկացան, որ մենք ճիշտ էինք»,- Facebook-ում գրել է նա։

Медицинские власти Италии выявили заражение коронавирусом COVID-19 у 28 мигрантов, спасенных в Средиземном море судном германской НПО Sea Watch, сообщил в среду новостной телеканал RaiNews24.
Ранее более 200 терпевших бедствие беженцев были доставлены на борт карантинного судна Moby Zaza, находящегося на рейде в сицилийском порту Порто-Эмпедокле. Во вторник всех их протестировали на коронавирус. В 28 случаях тесты показали инфицирование COVID-19, передает РИА Новости.
Сообщалось также, что во вторник один из мигрантов был срочно госпитализирован в инфекционную больницу города Кальтаниссетта с подозрением на туберкулез. У него также обнаружен коронавирус.
В этой связи президент Сицилии Нелло Музумечи подчеркнул, что принятое в апреле решение областных властей доставлять спасенных в море мигрантов на специальное карантинное судно, было абсолютно оправданным. «Сегодня более понятен наш прежний запрос. А те, кто бредили, обвиняя нас в расизме, теперь поняли, что мы были правы», - написал он в Facebook.