Նիդերլանդների Հաագա քաղաքում շուրջ 1.5 հազար մարդ դուրս է եկել բողոքի ցույցի ընդդեմ կարանտինի սահմանափակումների, որոնք մտցվել էին կորոնավիրուսի տարածման պատճառով։ Մեկ ցուցարար բերման է ենթարկվել ոստիկանին վիրավորելու համար, մեկ ուրիշը՝ անձը հաստատելու նպատակով, հաղորդում է NOS-ը։
Ըստ տարածված հաղորդագրության՝ ընդհանուր առմամբ Մալիվելդ այգում կարանտինի դեմ ցույցն ընթացել է խաղաղ պայմաններում։ Սակայն որոշ մասնակիցներ ակնհայտորեն խախտել են 1.5 մետր սահմանված սոցիալական հեռավորությունը, հաղորդում է ZIK-ը։
Ինչպես նշվում է, խաղաղ ցույցը նվիրված է «անմտությանը», որը, նրանց կարծիքով, տեղի է ունենում հիվանդության եւ քաղաքացիների իրավունքների ու ազատությունների սահմանափակման շուրջ։
Ոստիկանությունը ժամանակ առ ժամանակ դիմել է կազմակերպիչներին խնդրանքով հիշեցնել մասնակիցներին անվտանգության պարտադիր միջոցների մասին։

В нидерландском городе Гаага около 1,5 тысяч людей вышли на протест против карантинные ограничения, которые были введены из-за распространения коронавирусной инфекции. Одного митингующего задержали за оскорбление полицейского, а другого - для установления личности, сообщает NOS.
Согласно сообщению, в целом митинг в парке Маливельд против карантина проходил мирно. Однако некоторые присутствующие явно нарушали социальную дистанцию в 1,5 метра, передает ZIK.
Как отмечается, мирная акция протеста была посвящена «безумию», которое, по их мнению, творится вокруг заболевания и ограничения прав и свобод граждан.
Полиция время от времени обращалась к организаторам с просьбой напоминать участникам о обязательные меры безопасности.