Նիդերլանդների Հաագա քաղաքում շուրջ 1.5 հազար մարդ դուրս է եկել բողոքի ցույցի ընդդեմ կարանտինի սահմանափակումների, որոնք մտցվել էին կորոնավիրուսի տարածման պատճառով։ Մեկ ցուցարար բերման է ենթարկվել ոստիկանին վիրավորելու համար, մեկ ուրիշը՝ անձը հաստատելու նպատակով, հաղորդում է NOS-ը։
Ըստ տարածված հաղորդագրության՝ ընդհանուր առմամբ Մալիվելդ այգում կարանտինի դեմ ցույցն ընթացել է խաղաղ պայմաններում։ Սակայն որոշ մասնակիցներ ակնհայտորեն խախտել են 1.5 մետր սահմանված սոցիալական հեռավորությունը, հաղորդում է ZIK-ը։
Ինչպես նշվում է, խաղաղ ցույցը նվիրված է «անմտությանը», որը, նրանց կարծիքով, տեղի է ունենում հիվանդության եւ քաղաքացիների իրավունքների ու ազատությունների սահմանափակման շուրջ։
Ոստիկանությունը ժամանակ առ ժամանակ դիմել է կազմակերպիչներին խնդրանքով հիշեցնել մասնակիցներին անվտանգության պարտադիր միջոցների մասին։

Over 1,000 people have staged a protest against quarantine in the Dutch city of The Hague.
One protester was detained for insulting a police officer, and the other for identification purposes, NOS reported.
Overall, the anti-quarantine rally in Malieveld Park was reportedly peaceful. However, some of those present violated the social distancing of 1.5 meters, ZIK reported.
As noted, the peaceful protest was dedicated to madness, which, in their opinion, is going on around the disease and restrictions on the rights and freedoms of citizens.
From time to time, the police asked the organizers to remind the participants of the mandatory security measures.