Վերջին շրջանում եկեղեցում հոգեհանգստի արարողություն անցկացնելը բազմաթիվ քննարկումների առիթ է դարձել: Այդ առթիվ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը նույնիսկ նամակներ է ստացել բնակիչներից, ովքեր իրենց դժգոհությունն են հայտնել իրենց շրջանի եկեղեցում հաճախակի ննջեցյալի դի դրվելու կապակցությամբ:
Երեւանում հոգեհանգիստ կազմակերպվում է, հիմնականում, ծայրամասային եկեղեցիներում` Նորագավիթի Սուրբ Գեւորգ, Քանաքեռի Սուրբ Հակոբ եւ Կոնդի Սուրբ Հովհաննես եկեղեցիներում, նկատի ունենալով ե’ւ երթեւեկությունը, ե’ւ մայրաքաղաքում եկեղեցիների պակաս լինելը: Այս մասին մայիսի 17-ին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տեղեկատվական կենտրոնի ղեկավար Տեր Վահրամ քահանա Մելիքյանը:
Թաղման ծեսը իր մեջ ներառում է երեք բաղադրիչ` տան, եկեղեցու եւ գերեզմանի արարողություններ: Նրա խոսքով` դարեր շարունակ հայկական եկեղեցիներում հոգեհանգիստ կազմակերպվել է, այդ մասին նույնիսկ վկայություևներ կան, իսկ այժմ ավանդությունը վերականգնվում է. «Ինչպես որ մարդը հոգեւոր ծնունդ է ապրում եկեղեցում, նույնն էլ թաղման արարաղությունն է: Եթե մարդը նման ցանկություն է արտահայտել, իրավունք չունենք նրան զրկել այդ հնարավորությունից»,- ասաց նա:
Իր հերթին, ազգագրագիտական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ԵՊՀ դասախոս, ազգագրագետ Ռաֆիկ Նահապետյանը NEWS.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ եկեղեցում հոգահանգիստ անցկացնելը քրիստոնեական ծեսերի մեջ է մտնում. «Մեկ օրից ավելի իրավունք չունեն ննջեցյալին տանը պահել: Եկեղեցում հատուկ սառը սենյակ կար, որտեղ եւ պահում էին: Ես ողջունում եմ եկեղեցում հոգեհանգիստը անցկացնելը: Նախ` հիվանդություններից շատերը կրում են սուր վարակիչ բնույթ, հետո` ընտանիքի անդամներին հանգիստ պահելու եւ քաղաքակիրթ եղանակ է դա»,- ասաց նա` հավելելով, որ ճիշտ կլինի դիահերձարանից տանեն տուն, ապա` եկեղեցի:
Իսկ ահա հասարակության շրջանում ոչ բոլորն են ընդունելի համարում այդ ավանդույթը, անգամ հնչում են դժգոհություններ: «Եթե ես մեռնեի, կցանկանայի ինձ իմ տնից դուրս բերեին, ոչ թե եկեղեցուց, դա ձեւական բնույթ է կրում» -NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «դեռեւս ողջ» բլոգեր Տիգրան Քոչարյանը: Նա դեմ է եկեղեցում հոգեհանգիստ անցկացնելուն, քանի որ կարծում է, որ դա անհարմար է, մարդու վերջին հրաժեշտը պետք է լինի իր տանը:
56 ամյա տնտեսագետ Վալոդյա Մկրտումյանը կարծում է, որ այդ արարողությունը տհաճություններ է պատճառում տարածքի բնակիչներին, ինչպես նաեւ եկեղեցու համար բիզնեսի ձեւ է. «Հաճելի չէ, երբ ընտանիքիդ հետ այցելում ես եկեղեցի ու այնտեղ դիակ ես տեսնում»:
Տեր Վահրամը կարծում է, որ սա այն պարագան չէ, ինչի շուրջ պետք է դժգոհություններ լինեն. «Յուրաքանչյուր անձ ապահովագրված չէ, իր ընտանիքի մեջ յուրաքանչյուրն այդ ցավը կրելու է կամա, թե` ակամա: Եւ մեկի պարագայում քննադատել մյուսներին, ովքեր դիմել են եւ չեն մերժվել, կարծում եմ, պատշաճ չէ»,- ասաց նա:
Մեկ այլ խնդիր է եկեղեցում հուղարկավորություն անցկացնելու դիմաց հանգուցյալի տիրոջից վերցվող գումարների հարցը: Մեր զրուցակիցների փոխանցմամբ, ովքեր իրենց հանգուցյալի հոգեհանգիստն անցկացրել են եկեղեցում, դին մեկ օր եկեղեցում պահելու համար պետք է վճարել 100-200 հազար դրամ, երբեմն նույնիսկ ավելի:
Ըստ շրջանառվող լուրերի` եկեղեցում հոգեհանգիստ են անցկացնում մեծահարուստները, քանի որ ամեն մարդ չէ, որ կարող է իրեն թույլ տալ թաղման առանց այդ էլ ոչ փոքր ծախսերի շարքում լրացուցիչ 100-200 հազար դրամ ծախսել:
Բացի այդ, եկեղեցականները հրաժարվում են քաղաքացիներին, մասնավորապես` կանանց, գների հետ կապված որեւէ տվյալ ասել հեռախոսով` նշելով, որ պետք է գալ եւ Տեր հոր հետ պայմանավորվել: Մի շարք եկեղեցիներում էլ հրաժարվում են ասել հոգեհանգիստ անցկացման պայմանները, նշելով. «Տանը տղամարդ չկա՞, թող գա պայմանավորվի քահանաներից մեկի հետ»:
Իսկ ահա, Տեր-Վահրամը հերքում է, որ եկեղեցում հոգեհանգստի արարողություն անցկացնելու համար սակագներ կան: «Եկեղեցում որեւէ արարողություն սակագին չունի, ինչ որ տրվում է, տրվում է մարդկանց կողմից եւ նրանց ցանկությամբ: Գումարները տարբեր կերպ են տնօրինվում, եկեղեցու հոգեւոր հովիվները գումարները տնօրինում են եկեղեցու կարիքները հոգելու, աշխատակիցների վարձատրության համար եւ այլն»,- ասել է նա:

В последнее время проведение панихиды в церкви стало поводом для дискуссий. В этой связи Первопрестольный Святой Эчмиадзин даже получил письма от жителей, которые выразили недовольство тем, что в церквях часто видят тела усопших.
В Ереване панихиды организуются в основном в церквях на окраинах города – в церкви «Сурб Геворк» в Норагавите, церкви «Сурб Акоп» в Канакере, а также церкви «Сурб Ованес» в Конде, принимая во внимание и поток прихожан, и недостаток церквей в столице. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am сообщил глава информационного центра Первопрестольного Святого Эчмиадзина Ваграм Меликян.
Похоронный обряд имеет три составляющие: обряды дома, в церкви и на кладбище. По его словам, на протяжении веков в армянских церквях проводилась панихида, об этом есть даже свидетельства, а теперь традиция восстанавливается. «Как человек духовно рождается в церкви, так и похоронная церемония. Если человек выразил такое желание, мы не имеем права лишать его этой возможности», –  сказал он.
В свою очередь, доктор этнографических наук, профессор, преподаватель Ереванского государственного университета Рафик Нагапетян в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am отметил, что проведение панихиды в церкви входит в христианские обряды. «Усопшего не имеют права держать дома больше одного дня. В церквях была специальная прохладная комната, где и держали. Я приветствую проведение панихиды в церкви. Во-первых, многие болезни заразны, во-вторых, это цивилизованный способ для спокойствия членов семьи», – сказал он, добавив, что правильно отвозить тело из морга домой, а затем в церковь.
Однако в обществе не все считают приемлемой эту традицию. «Если бы я умер, я бы хотел, чтобы меня вынесли из дома, а не из церкви, это носит формальный характер», – в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am сказал «все еще живой» блоггер Тигран Кочарян. Он против проведения панихиды в церкви, так как считает, что это неудобно, последнее прощание с человеком должно быть дома.
56-лений экономист Володя Мкртумян считает, что эта церемония причиняет неприятности местным жителям, а также является формой бизнеса для церкви: «Неприятно, когда с семьей посещаешь церковь и там видишь труп».
Между тем, Ваграм Меликян считает, что это не тот случай, когда нужно жаловаться: «Никто не застрахован, каждый в семье понесет эту боль – волей-неволей. И осуждать других, которые обратились и не получили отказа, думаю, неподобающе».
Другой вопрос – это деньги, которые берут от родственника усопшего за проведение панихиды в церкви. По словам некоторых наших собеседников, которые провели панихиду своих усопших в церкви, за то, чтобы держать тело в церкви в течение одного дня, нужно платить 100-200 тысяч драмов, иногда даже больше. Другие же называют намного меньшие суммы.
Ваграм Меликян опровергает информацию о том, что в церквях есть тарифы на проведение панихиды. «В церкви нет тарифа на какой-либо обряд, а то, что дается, дается людьми и по их желанию. Деньги используются по-разному: духовные пастыри церкви используют эти деньги, чтобы заботиться о нуждах церкви, чтобы платить сотрудникам и так далее», – сказал он.