Օգոստոսի 23-ին մոլորված, այնուհետ ադրբեջանական կողմում հայտնված ՀՀ ԶՈւ սպա Գուրգեն Ալավերդյանի դեմ Ադրբեջանում քրեական օրենսգրքի 5 տարբեր հոդվածով կեղծ մեղադրանքներ են առաջադրվել։ Նշված հոդվածներով առավելագույնը 20 տարվա ազատազրկում է նախատեսվում։ Այս մասին հայտնում է Ռազմինֆոն:
«Քրգործերի հարուցման մասին օգոստոսի 25-ին համատեղ հայտարարություն են տարածել Ադրբեջանի Պետանվտանգության ծառայությունը և գլխավոր դատախազությունը։
Առաջադրված հոդվածներն են․
«ագրեսիվ պատերազմի վարում»;
«լրտեսություն»;
«օրենքով չնախատեսված զինված կազմավորումների կամ խմբերի ստեղծում»;
«հրազենի, զինամթերքի, պայթուցիկ նյութերի ապօրինի ձեռքբերում, տեղափոխում, պահպանում և փոխադրում»;
«Ադրբեջանի սահմանի ապօրինի հատում»։
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 23-ին ՀՀ ՊՆ֊ն հայտնեց, որ սպա Գուրգեն Ալավերդյանը մարտական հենակետը ստուգելու ընթացքում եղանակային անբարենպաստ պայմանների պատճառով շփոթվել և մոլորվել է: Ավելի վաղ Ադրբեջանի ՊՆ֊ն հայտարարություն էր տարածել, որտեղ նշված էր, թե իբր ավագ լեյտենանտ Ալավերդյանը «Գորանբոյի ուղղությամբ դիվերսիոն հարձակում է իրականացրել» և հայտնվել է իրենց տարածքում։
Իբրև իրենց պնդումներին ապացույց Ադրբեջանի ՊՆ-ն հաջորդ օրը մեր սպայի լուսանկարի հետ միասին հրապարակեց նաև իբր թե նրա իրերի լուսանկարը, որտեղ կան սև գույնի հատուկ հանդերձանք (разгрузка), ԱԿ-103 ինքնաձիք, պահունակ, նռնակ և կապի միջոց: Դեռևս առաջին օրը՝ օգոստոսի 23-ին, երբ Ալավերդյանը հայտնվել էր ադրբեջանական կողմում, ոչ պաշտոնական աղբյուրներում, սոցցանցերում տարածվել էր տեսագրություն, որտեղ Ալավերդյանը առանց այդ հանդերձանքի էր:
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանում պահվող Կարեն Ղազարյանի դեմ ևս առաջադրել էին մեղադրանքներ և բեմադրել դատավարություն»,-գրում է լրատվամիջոցը:

Azerbaijan has brought false charges based on five different articles of the Criminal Code of Azerbaijan against officer of the Armed Forces of Armenia Gurgen Alaverdyan, who got lost on August 23 and later found himself in Azerbaijan, and the specified articles envisage a maximum of 20 years of imprisonment, as reported Razminfo.
“The State Security Service and Prosecutor General’s Office of Azerbaijan yesterday issued a joint statement on the institution of criminal cases.
The articles are “conducting an aggressive war”, “espionage”, “creation of armed formations or groups not provided for by law”, “illegally acquiring, transferring, keeping and transporting firearms, ammunition and explosives” and “illegal crossing of the border of Azerbaijan”.
On August 23, the Ministry of Defense of Armenia reported that officer Gurgen Alaverdyan, while checking a military post, got confused and lost due to unfavorable climate. Earlier, the Ministry of Defense of Azerbaijan had issued a statement stating that, according to the ministry, Senior Lieutenant Alaverdyan ‘had carried out a sabotage attack in the direction of Goranboy’ and found himself in the territory of Azerbaijan.
As evidence of their so-called claims, the next day, the Ministry of Defense of Azerbaijan, along with the photo of the Armenian officer, also posted a photo of his so-called items, showing a black special outfit, an AK-103 rifle, cartridge, grenade and means of communication. On the first day (August 23) when Alaverdyan found himself in Azerbaijan, a video showing Alaverdyan without that outfit was disseminated in non-official sources and on social networks.
Azerbaijan had also brought charges and staged a trial against Karen Ghazaryan, who is being kept in Azerbaijan,” Razminfo reports.