Եվրոպան նոր ուսումնական տարվա մեկնարկի հետ մտնում է «բարդ փուլ», ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ԱՀԿ Եվրոպայի տարածաշրջանային տնօրեն Հանս Կլյուգեն, փոխանցում է BBC-ն:
Մինչ այժմ դասարանները մեծ դեր չեն խաղացել կորոնավիրուսի տարածման գործում, բայց ավելի շատ են տվյալներն այն մասին, թե ինչպես են երիտասարդները հավաքների ժամանակ մեծ թվով մարդկանց վարակում:
«Երիտասարդները միշտ չէ, որ մահանում են դրանից, բայց սա երկար պոչով պտտահողմ է»,- բացատրել է Կլյուգեն:
«Որոշ փուլում, հատկապես ձմռան սկզբին, երիտասարդները ավելի սերտ կշփվեն տարեց բնակչության հետ»,- հավելել է նա:
«Մենք գիտենք, որ չենք կարող բացել հասարակությունը, եթե առաջին հերթին չբացենք դպրոցները: Այնպես որ, այստեղ հիմնական խնդիրն այն է, որ դա շատ բանով կախված է համայնքում (կորոնավիրուսի) փոխանցման հետ: Հիմնական միջոցները պետք է կիրառվեն ամենուր»,- ընդգծել է Կլյուգեն:

Europe is entering a "tricky moment" with the start of a new school year, Reuters reported referring to WHO Regional Director for Europe, Hans Kluge.
According to him, while classrooms have not played a major role in spreading COVID-19, there is growing evidence of youth infecting others at social gatherings.
“It may be that the younger people are not necessarily going to die from it, but it’s a tornado with a long tail. It’s a multi-organ disease, so the virus is really attacking the lungs, but also the heart and other organs,” Kluge said.
“Younger people, particularly with the winter coming, will be in closer contact with the elder population,” he said.