ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Գերագույն դատարանի ավագ դատավոր Ռութ Բեյդեր Գինզբուրգի մահից հետո հայտարարել է, որ անհապաղ նոր դատավոր կնշանակի:
«Մեզ իշխանություն են տվել եւ փոխանցել են հպարտությամբ մեզ ընտրած ժողովրդի համար որոշումներ ընդունելու իրավունքը, որոնցից ամենակարեւորը արդեն վաղուց համարվում է Միացյալ Նահանգների Գերագույն դատարանի դատավորների ընտրությունը: Մենք ստանձնում ենք այդ պարտավորությունը առանց հապաղելու»,- Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրել է Դոնալդ Թրամփը:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել Գերագույն դատարանի ավագ դատավոր Ռութ Բեյդեր Գինզբուրգի մահվան մասին:
Ամերիկյան որոշ լրատվամիջոցներ հայտնել են, որ իր մահից առաջ Գինզբուրգը ցանկություն է հայտնել, որ հաջորդ դատավորը նշանակվի ընտրություններում հաղթած նախագահի կողմից:

US President Donald Trump said after the death of the oldest Supreme Court Justice Ruth Bader Ginsburg that he would appoint a new judge without delay.
“We were put in this position of power and importance to make decisions for the people who so proudly elected us, the most important of which has long been considered to be the selection of United States Supreme Court Justices,” Mr. Trump tweeted Saturday. “We have this obligation, without delay!” He addressed the message to “@GOP” but did not define “without delay” or explicitly demand a Senate decision before voters cast their ballots.
Some American media reported that before her death, Ginzburg expressed a desire for the next judge to be appointed by the president who won the election.